Uratował życie mężczyzny, który zasłabł za kierownicą

0
Podziękowania dla pana Jacka, który uratował człowieka; fot. KPP Pszczyna

Uratował życie mężczyzny, który zasłabł za kierownicą. Pan Jacek wydobył kierowcę z samochodu, który wypadł z drogi, i do czasu przyjazdu służb prowadził reanimację. Twierdzi, że nie zrobił nic wyjątkowego. Podczas prowadzonej kilkanaście minut akcji nie zatrzymał się żaden inny kierowca.

Do zdarzenia doszło w piątek, 20 grudnia, na DK 1 w Piasku. Pan Jacek widział, jak samochód jadący po przeciwnej nitce wypada z drogi. Nie zastanawiał się ani chwili. Zatrzymał swój samochód na poboczu, pokonał wszystkie pasy ruchliwej trasy DK1, by udzielić pomocy. Wezwał służby i pozostając cały czas w kontakcie z dyspozytorką numeru alarmowego 112, wydobył kierowcę, który zasłabł, i resuscytował go do momentu przyjazdu ratowników.

Pomocy udzielał kilka metrów od drogi. Podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej słyszał, jak inne samochody zwalniały, nikt jednak nie zatrzymał się, by mu pomóc. Pan Jacek twierdzi, że nie zrobił nic wyjątkowego, że tak powinien postąpić każdy człowiek. – Być może ktoś boi się, że nie będzie potrafił pomóc, ale można być w ciągłym kontakcie z dyspozytorem numeru alarmowego, który poinstruuje, jak udzielić pomocy – mówi pan Jacek.

Podjęte przez pana Jacka wysiłki były kontynuowane przez przedstawicieli służb ratowniczych i ostatecznie doprowadziły do uratowania życia poszkodowanego – 57-letniego mieszkańca Goczałkowic-Zdroju. Mężczyzna został przetransportowany helikopterem do specjalistycznego szpitala.

Wyrazy podziękowania i uznania przekazali panu Jackowi przedstawiciele instytucji dbających o bezpieczeństwo w powiecie pszczyńskim – starosta pszczyński Barbara Bandoła, komendant powiatowy policji w Pszczynie insp. Piotr Sidzina oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie bryg. Grzegorz Kołoczek.

– Życzmy sobie, aby takich ludzi było więcej, a pomoc komuś, kto pomocy potrzebuje była naturalnym odruchem każdego człowieka – mówi starosta Barbara Bandoła.

(r), źródło: Powiat Pszczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here