W Tychach będą tylko i wyłącznie autobusy na gaz

1
Autobus gazowy marki MAN; fot. PKM Tychy
Reklama

W Tychach będą tylko i wyłącznie autobusy na gaz. Na początku tygodnia (13 maja) miasto Tychy podpisało z MAN TRUCK & BUS POLSKA umowę na kupno 23 nowych autobusów napędzanych silnikiem zasilanym przez sprężony gaz ziemny (CNG). To kolejny krok do całkowitego wyeliminowania z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach autobusów z silnikami na olej napędowy. Od 2024 r. po Tychach mają jeździć tylko autobusy gazowe.

Pełna realizacja podpisanej w ubiegły poniedziałek umowy ma nastąpić do końca maja 2020 roku, z tym że sześć pierwszych autobusów ma dotrzeć do Tychów do marca 2020 r. Każdy z 23 nowych autobusów przegubowych MAN Lion`s City G CNG, zakontraktowanych 13 maja przez miasto, będzie miał długość 18 metrów. Przedział pasażerski przewidziany jest dla 152 pasażerów, jest tu 40 miejsc siedzących. Pojazdy, jak słyszymy, przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych oraz niedowidzących (jednym z udogodnień ma być system głosowego zapowiadania przystanków).

Oprócz tego MAN-y będą przystosowane do przewozu rowerów i wyposażone w: klimatyzację, bramki do liczenia pasażerów, pełny monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, dostęp do Internetu za pomocą wi-fi, gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Podpisanie umowy w PKM Tychy; fot. PKM Tychy

Po Tychach, jak słyszymy, jeździ obecnie sześć tego typu autobusów, ale z nieco mniejszymi udogodnieniami. Owe 23 pojazdy, jako nowe, będą już pomalowane na żółto tj. zyskają barwę wprowadzoną dla tego typu komunikacji miejskiej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

– Autobusy będą jako pierwsze w naszym mieście przystosowane do przewozu rowerów, wiemy, że wielu mieszkańców czekało na taką możliwość, obecnie mamy tylko jeden taki autobus marki Solaris – mówi Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy gminnej spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach.

Reklama

Michał Kasperczyk informuje, że cena zakupu wszystkich 23 autobusów MAN Lion`s City G CNG wynosi 39 197 664,58 zł brutto (31,9 mln zł netto).

– Zakup autobusów to kolejny etap współfinansowanej ze środków unijnych inwestycji, w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”. Całość obejmuje kompleksową przebudowę zajezdni, która już trwa, zakup 61 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 2 pojazdów serwisowych i będzie kosztowała, według szacunków, ponad 160 milionów złotych – mówi Miłosz Stec, prezes gminnej spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach.

– Autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń niż nowe autobusy z silnikami diesla – podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Po zakończeniu inwestycji tyska zajezdnia będzie jedyną w Polsce, która będzie miała w 100 proc. autobusy zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Tym samym Tychy umocnią swoją pozycję lidera pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym.

Poprzez zakup nowych autobusów gazowych PKM Tychy realizuje plan, który zakłada całkowite wyeliminowanie do 2024 r. z posiadanej floty pojazdów z silnikami zasilanymi olejem napędowym. Oznacza to, że po tym terminie przedsiębiorstwo będzie dysponowało tylko autobusami z napędem gazowym.

Umowę na dostarczenie 23 gazowych autobusów 13 maja podpisali: Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, Miłosz Stec – prezes PKM Tychy, Łukasz Torbus – wiceprezes PKM Tychy oraz reprezentujący MAN Bus & Truck Polska: Jacek Szczygielski i Zdzisław Piekorz.

(pp)

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here