W walce z lodem tyskie drogi mogą być posypane tej zimy tysiącami ton soli i piasku

0
Odśnieżanie pl. Baczyńskiego w Tychach, styczeń 2019 r.; fot. ZB

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach deklaruje gotowość do akcji „Zima”. W należytym utrzymaniu dróg w mieście pomóc ma 12 pługo-piaskarek, 18 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 6 trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania oraz 1900 ton soli drogowej i 1600 ton piasku.

– W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg – informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – Pod szczególnym nadzorem znajdują się Droga Krajowa nr 1 i Droga Krajowa nr 2 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania.

– Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania – mówi Artur Kruczek, dyrektor MZUiM Tychy. – Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

Zimą o tyskie drogi dbać będzie, tak jak w ubiegłym sezonie, konsorcjum trzech firm: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD. Cały sprzęt wyposażony jest w GPSy, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę. Będzie można więc w razie potrzeby np. podczas śnieżycy, reagować natychmiast wysyłając pojazdy w odpowiednie miejsce. Do walki o należyte utrzymanie dróg w Tychach przygotowano 1900 ton soli drogowej i 1600 ton piasku. Zapasy te, w razie potrzeby, maja być  uzupełnione.

O bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców miasta powinny zadbać także, jak słyszymy, spółdzielnie, instytucje, zakłady pracy czy firmy, bo na nich także spoczywa część zimowych zobowiązań dotyczących m.in. odśnieżenia chodników.

Pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg koordynował będzie Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej w Tychach. Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86. Z kolei pod numerem telefonu 501-46-42-46 lub 32/227-70-06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here