WFOŚiGW daje pieniądze na program Moja Woda i można zaoszczędzić 1 mln kubików wody rocznie

0
Dzięki programowi Moja Woda będzie można zaoszczędzić 1 mln metrów sześciennych wody rocznie; fot. Myriam Zilles z Pixabay

Wczoraj (1 lipca) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął nabór wniosków dotyczących programu Moja Woda – dedykowanego właścicielom domów jednorodzinnych. Chodzi o wyłapywanie i gromadzenie w przydomowych zbiornikach wody opadowej i roztopowej oraz późniejsze jej wykorzystywanie. Na przydomową instalację można otrzymać do 5 tys. zł dotacji.

Jak poinformował nas Mirosław Cichy z WFOŚiGW w Katowicach, program Moja Woda, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r. Budżet całego programu wynosi 100 mln zł. Kwota ta pozwoli na sfinansowanie aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji i zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody rocznie.

 – Musimy zrobić wszystko, żeby w jak największym stopniu chronić nas przed skutkami zmian klimatycznych – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. – To jest oferta dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą stworzyć na swojej posesji przydomowe instalacje, pozwalające na wyłapywanie i wykorzystywanie deszczówki, którą później będzie można wykorzystać np. do podlewania ogródka. Chodzi o to, żeby woda taka nie trafiała do kanalizacji czy do rowów odwadniających.

źródło: WFOŚiGW w Katowicach

Dofinansowanie można uzyskać na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, pozwalającej na zagospodarowanie deszczówki i wód roztopowych na terenie nieruchomości. Są to m.in. przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego i podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego.

– Dofinansowanie sięgać będzie do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji – dodaje Tomasz Bednarek.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej WFOŚiGW Katowice w zakładce ogloszenie-o-naborze-01-07-2020.html

(pp)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here