Wiano Festiwal 2018 – chłopski bunt

0
Zespół Hańba!; fot. Michał Szwerc

Muzeum Miejskie w Tychach, Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki oraz zespół Wiano zapraszają 25 sierpnia do Pasażu Kultury Andromeda (pl. Baczyńskiego 2) na koncerty zespołów R.U.T.A oraz Hańba!

Celem festiwalu jest popularyzacja muzyki i tekstów tradycyjnych, ale prezentowanych w nowym wydaniu czy też osadzonych w tradycji muzyki współczesnej. Idea inicjowania muzycznych spotkań z tradycją w Tychach narodziła się w 2016 r. pomiędzy Muzeum Miejskim w Tychach a tyskim zespołem Wiano. Współpraca zaowocowała wydaniem pierwszej płyty zespołu, której muzeum jest współwydawcą i koncertem promocyjnym. W ramach wydarzenia odbyły się koncerty zespołów Chłopcy kontra Basia, Wiano oraz Ola Walickiego z projektem Kaszebe II. Od drugiej edycji wydarzenie nosi nazwę Wiano Festiwal Tychy. W 2017 r. wystąpili: Sasha Boole, Balkanscream, Wiano, Dagadana oraz Adam Strug z projektem Adieu.

Zespół R.U.T.A; fot. materiały promocyjne

Bunt jest motywem tegorocznego festiwalu. Nie będzie jednak głośnych gitar i muzyki rockowej, a akustyczne instrumenty, muzyka folkowa, chłopska, miejska, proletariacka. Bunt skumuluje się w przekazie, energii zawartej w ekspresji, natężeniu głosu, fizycznej sile uderzenia w bębny, struny, zadęcia w tubę, klarnety i saksofony, precyzji ciętych melodii skrzypiec i linii basowych.

Pieśni chłopskie Europy Wschodniej i miejska muzyka II Rzeczpospolitej Polskiej. Akordeon i wrzask. Manifest podbity rytmem bębnów obręczowych i fideli płockiej. O temperaturę buntu zadbają zespoły Hańba! i R.U.T.A.

Wstęp 20 zł. Bilety dostępne będą na stronie internetowej ticketmaster.pl oraz na godzinę przed koncertem w Pasażu Kultury Andromeda (w przypadku dostępności miejsc).
(JJ)

Dodaj komentarz