Wizytacje kanoniczne w tyskich parafiach

0
Ks. bp Adam Wodarczyk w kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach, 3.02.2019 r.; fot. ZB

Wizytacje kanoniczne w tyskich parafiach. Dzisiaj (3.02) zakończyły się wizytacje kanoniczne w tyskich parafiach: św. Jana Chrzciciela oraz świętych Franciszka i Klary. Pierwszą z nich przeprowadził ks. biskup Adam Wodarczyk, drugą – ks. bp Grzegorz Olszowski. Obie wizytacje rozpoczęły się 1 lutego.

Wizytacja kanoniczna dokonywana przez biskupa jest czynnością apostolską. Podlegają jej wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Podczas wizytacji, biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne, pyta o przebieg katechizacji, oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa. Dlatego to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ile przede wszystkim czas spotkań z wiernymi i umacniania ich wiary. Korzystając z obecności biskupa, podczas wizytacji, często udzielany jest sakrament bierzmowania.

W ubiegły piątek (1.02) ks. biskup pomocniczy Adam Wodarczyk, wikariusz generalny archidiecezji katowickiej, rozpoczął wizytację kanoniczną w parafii św. Jana Chrzciciela (poprzednia biskupia wizytacja miała tu miejsce 9 lat temu). Uroczyste przywitanie odbyło się o godz. 16.50, a o godz. 17.00 rozpoczęła się msza św. z udzielaniem sakramentu bierzmowania.

Również w piątek (1.02) rozpoczęła się inna wizytacja kanoniczna – w tyskiej parafii św. Franciszka i św. Klary. Tutaj z kolei przyjechał ks. biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski. Sakramentu bierzmowania udzielił na mszy św. odprawionej 2 lutego.

Księża biskupi spotkali się w odwiedzanych parafiach m.in. z nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej, ministrantami, różnymi grupami i zespołami działającymi przy parafiach.

Wizytacje kanoniczne obaj biskupi zakończyli odprawieniem w niedzielę 3 lutego mszy świętej.

(pp)

Dodaj komentarz