Województwo śląskie i Nadrenia Północna-Westfalia podpisały oświadczenie o dalszej współpracy

0
Wspólne oświadczenie podpisuje marszałek Jakub Chełstowski; fot. Slaskie/Land NRW Marcel Kusch

Wczoraj (17 czerwca), w Dusseldorfie, marszałek Jakub Chełstowski, reprezentujący województwo śląskie, i Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy), podpisali  wspólne oświadczenie o dalszym rozwoju przyjaznych stosunków. Dokument ten będzie podstawą wzajemnej współpracy w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jak poinformował nas Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,  delegacja województwa śląskiego złożona z marszałka Jakuba Chełstowski, wicemarszałka Wojciecha Kałuży oraz Jana Kawuloka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego,  przebywała w Nadrenii Północnej-Westfalii od 16 do 17 czerwca. W Dusseldorfie przedstawiciele władz regionu śląskiego spotkali się z Jakubem Wawrzyniakiem, konsulem generalnym RP. Celem wizyty w Niemczech było podpisanie wspólnego oświadczenia o współpracy i dalszym rozwoju przyjaznych stosunków pomiędzy województwem śląskim i Nadrenią Północną-Westfalią. To jedyny region Republiki Federalnej Niemiec, z którym województwo śląskie nawiązało formalną współpracę – informuje samorządowy portal województwa śląskiego.

Pierwsza umowa partnerska, jak czytamy, została podpisana 1 września 2000 r. w Katowicach. W 2008 r. podpisano wspólne oświadczenie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków pomiędzy województwem śląskim i krajem Nadrenia Północna-Westfalia. Zobowiązanie zawarte w tym oświadczeniu zostało przedłużone o kolejne 5 lat w czerwcu 2013 r. Współpraca z Nadrenią Północną-Westfalią jest realizowana w układzie dwustronnym i trójstronnym jako współpraca Regionalnego Trójkąta Weimarskiego wraz z francuskim regionem Hauts-de-France.

W programie pierwszego dnia wizyty znalazły się: wyjazd do Centrum Ogniw Paliwowych w Duisburgu oraz rozmowy z NRW Global Business, a także spotkanie z dyrektorem Bodo Middeldorfem, zarządzającym Agencją Przyszłości Rewiru Reńskiego, na temat stworzenia struktur i rozwoju strategii w regionie transformacji. Najważniejszym punktem programu drugiego dnia wizyty było podpisanie wspólnego oświadczenia.

– Współpraca z Nadrenią Północną-Westfalią to dla nas jeden z priorytetów w polityce międzynarodowej – mówił marszałek Jakub Chełstowski. – Chcemy umocnić nasze relacje, oparte na wzajemnym szacunku i uczyć się od siebie nawzajem, korzystać ze swoich doświadczeń, szczególnie w zakresie transformacji. To także doskonała okazja dla naszych przedsiębiorców, by mogli konkurować na europejskim rynku, a dla naszych partnerów z Niemiec możliwość poznania naszych najmocniejszych stron i atutów. Wspólne oświadczenie to kolejny krok na drodze do udanej współpracy pomiędzy województwem śląskim i Nadrenią Północną-Westfalią. To potwierdzenie, że nasze wzajemne relacje rozwijają się i łączą nas wspólne cele. Znamienne jest to, że dzisiejsze oświadczenie podpisujemy w 30. rocznicę podpisania traktatu pomiędzy RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Symboliczna data jest dla nas otwarciem kolejnego rozdziału współdziałania. Cieszę się, że możemy budować nasze relacje na dialogu, uczyć się od siebie nawzajem i korzystać ze wspólnych doświadczeń, szczególnie w kontekście transformacji obu regionów. Nadrenia Północna-Westfalia to sprawdzony partner i jestem przekonany, że to porozumienie będzie okazją do rozwijania naszej współpracy gospodarczej i kulturowej – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

W spotkaniu podczas którego podpisano wspólne oświadczenie uczestniczyli także wicemarszałek Wojciech Kałuża i Stephan Holthoff-Pförtner, minister ds. federalnych, europejskich i międzynarodowych landu Nadrenia-Północna Westfalia.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here