World Athletics Relays Silesia21. Mistrzostwa świata sztafet na Stadionie Śląskim

0
W zawodach na Stadionie Śląskim liczymy na sukcesy polskiej ekipy; fot. World Athletics Relays Silesia21
Reklama

W majówkę (1-2 maja) na Stadionie Śląskim czeka nas wielkie święto lekkoatletyki. Odbędą się mistrzostwa świata sztafet World Athletics Relays Silesia21. To pierwsza po wybuchu pandemii tak wielka impreza lekkoatletyczna. Na Śląsk przyjedzie ponad 650 sportowców z 36 reprezentacji, a wśród nich nie zabraknie oczywiście Polaków.

Stadion Śląski od momentu oddania go po renowacji stał się stolicą polskiej lekkoatletyki. Odbywały się tu m.in. Memoriał Janusza Kusocińskiego czy Memoriał Kamili Skolimowskiej, a Polski Związek Lekkiej Atletyki nadał mu tytuł Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego.

World Athletics Relays Silesia21 to największe lekkoatletyczne wydarzenie, które kiedykolwiek odbywało się na nim. Impreza jest organizowana od 2014 roku. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Bahamach, a w 2019 roku zawody organizowała Japonia. W 2021 roku sztafetowe mistrzostwa świata pierwszy raz odbędą się w Europie.

Najlepsze zespoły uzyskają tutaj awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz planowanych na rok 2022 lekkoatletycznych mistrzostw świata w Oregonie, w USA.

Na bieżni Stadionu Śląskiego zobaczymy szereg gwiazd światowej lekkoatletyki, takich jak Wayde van Niekerk, rekordzista świata i mistrz olimpijski z Rio de Janeiro na 400 metrów, mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska na 200 metrów Dafne Schippers, jej koleżanka z reprezentacji Femke Bol – tegoroczna halowa mistrzyni Europy z Torunia na 400 metrów, indywidualnie i w sztafecie.

Reklama

Polacy także wystawią mocny skład. W nim znajdzie się choćby srebrna medalistka tegorocznych mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów Joanna Jóźwik, słynne „Aniołki Matusińskiego”, czyli Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, halowa mistrzyni Europy z 2019 roku, sprinterka Ewa Swoboda, czy aktualny halowy mistrz Europy na 800 metrów Patryk Dobek, który wystąpi w sztafetach na 400 metrów. W sumie polska drużyna liczy 44 osoby.

W programie nie zabraknie także widowiskowych sztafet płotkarskich oraz 2 x 2 x 400 metrów. Transmisja biegów odbędzie się w TVP Sport, TVPSport.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Zawody odbędą się w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Jednak, jak podkreśla lord Sebastian Coe, prezydent światowej federacji lekkoatletycznej, nie przysłoni to najważniejszych celów, z jakimi przyjadą na Śląsk reprezentacje.

– Okoliczności, jakie nam towarzyszą, pokazują, że będzie to zupełnie inna edycja World Athletics Relays niż poprzednie. Wszyscy będziemy musieli przestrzegać zasad sanitarnych. Na atmosferę imprezy wpłynie także brak kibiców na trybunach stadionu. Nie zmieni się jedno – cele sportowe. Najlepsze sztafety świata będą walczyć o prestiżowe zwycięstwo
oraz przepustki na igrzyska olimpijskie w Tokio – podkreśla lord Sebastian Coe.

– Stadion Śląski staje się areną największych wydarzeń lekkoatletycznych, podczas których wybitni zawodnicy z całego świata będą walczyć o najwyższe laury, rywalizując nie tylko z rywalami, ale także starając się przekraczać własne granice. Jestem dumny, że gospodarzem takiego wydarzenia jest województwo śląskie. Narodowy Stadion Lekkoatletyczny – Stadion Śląski – to niewątpliwie wyjątkowe miejsce. Jego magia wciąż żyje, a bogata historia motywuje. Jestem przekonany, że World Athletics Relays Silesia21 będzie sportową ucztą i pozwoli przeżyć wiele sportowych emocji w tym trudnym dla wszystkich czasie mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Więcej szczegółów o zawodach TUTAJ.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here