Wsparcie dla osób ubogich energetycznie. Zatrzymać smog

0
fot. Free-Photos z Pixabay
Reklama

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej instruują, jak skorzystać z programu „Stop Smog”. Dzięki temu osoby ubogie energetycznie będą mogły otrzymać wsparcie finansowe przy likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła (lub wymianie ich na niskoemisyjne), termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączeniu do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Podstawą prawną tych działań jest Ustawa z 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw oraz Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 15 marca 2019 r. w sprawie wzoru oświadczenia o środkach własnych i zasobach majątkowych osoby ubiegającej się o realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego.

Należy przypomnieć, że program „Stop Smog” przeznaczony jest dla osób ubogich energetycznie, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych i chcą  przeprowadzić termomodernizację swoich domów oraz wymienić lub zlikwidować stare, kopcące piece. Co ważne – wnioskodawcą jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji.

Co zrobić, aby wziąć udział w programie? Przede wszystkim trzeba przygotować odpowiednie dokumenty, a są nimi: planowany zakres i ilość przedsięwzięć niskoemisyjnych, szacowana ilość energii, która będzie zaoszczędzona łącznie w wyniku realizacji przedsięwzięć w ramach porozumienia (min. 50 proc. energii finalnej), wykaz ilości budynków, gdzie zlikwidowane lub wymienione będą wysokoemisyjne źródła ogrzewania  (min. 80 proc. budynków objętych przedsięwzięciami niskoemisyjnymi), harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych. Do wniosku należy dołączyć przyjęty w drodze uchwały gminny program niskoemisyjny.

Kompletny wniosek o dofinansowanie należy złożyć w ministerstwie (ocena wniosku, jak czytamy na www.czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/, trwa do 30 dni), a później podpisać porozumienie z ministrem.

Reklama

Program „Stop Smog” potrwa do końca 2024 r. Okres realizacji przedsięwzięcia nie może przekroczyć 3 lat. Formą wsparcia jest dotacja.

(pp), źródło: www.czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj