Wykrojniki do kartonu – jak powstają i czemu służą?

0
wykrojniki do kartonu

Wykrojniki do kartonu są dziś powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki nim współczesne pudełka mają różne kształty odpowiadające zapotrzebowaniu firm z poszczególnych branż. Dowiedz się więcej o historii wykrojników, sposobie ich tworzenia oraz możliwościach ich wykorzystania.

Krótka historia powstania wykrojników do kartonów

Czy zastanawialiście się, jak kiedyś wyglądała produkcja wykrojników do kartonów? Była z pewnością znacznie bardziej czasochłonna, bo wykrojniki pudełek wykonywano ręcznie, wykorzystując jedynie piły, wyrzynarki i inne narzędzia introligatorskie. Uzyskany efekt zależał więc od umiejętności i doświadczenia osoby je wykonującej. W tamtych czasach produkcja wykrojników wiązała się więc z pewnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Wszystkie elementy były wykreślane ręcznie, a wycinanie obejmowało jedynie najprostsze kształty.

Nowoczesne rozwiązania w tworzeniu wykrojników do kartonu dziś

Obecnie tworzenie wykrojników bazuje na działach mechanicznych i w dużym stopniu zinformatyzowanych, co daje dużo większe możliwości w zakresie doboru kształtu. Najczęściej projekty powstają w specjalistycznych programach, które umożliwiają rozrysowanie opakowania „na płasko”. Dodatkowo można wyciąć prototyp pudełka, by sprawdzić, czy forma jest właściwa, a projekt spełnia wymagane założenia.

Po akceptacji wzoru pudełka kolejnym etapem jest rozrysowanie wykrojnika, wypalenie go laserem, dodanie linii sztancujących i nagniatających, a później oklejenia go amortyzatorami gumowymi. Do wytwarzania wykrojników wykorzystywane są nowoczesne maszyny, takie jak ploter frezujący, laser, giętarka elektryczna czy wycinarka wodna. Dzięki temu produkcja przebiega szybko i sprawnie. Dodatkowe produkty, które upraszczają pracę z wykrojnikiem to przykładowo sekcje czyszczące czy pertinaksy, które są dostępne w ofercie Big Plus.

Najważniejsze zalety wykorzystania wykrojników do kartonu

Dzięki wykrojnikom do papieru produkcja kartonowych opakowań przebiega znacznie szybciej, a dzięki precyzji wykonania zwiększają się możliwości projektowe. Można wyciąć dowolny kształt – dokładnie i bardzo szybko. Aktualnie zdecydowana większość kartonowych pudełek jest produkowana właśnie z wykorzystaniem specjalnych wykrojników do kartonów. Najczęściej wykrojniki pudełek są przygotowywane na podstawie wytycznych określonych przez Klienta lub zgodnych z katalogiem FEFCO.

Wykrojniki do pudełek – zastosowanie

Wykrojniki do kartonu są pewnym rodzajem matrycy, która służy do wykrawania kształtów z materiału. Poszczególne wykrojniki mogą mieć różne sposoby zamykania, składania czy perforację. Można je wykorzystać do wycinania całego opakowania albo jedynie fragmentów.

Wykrojniki sprawdzają się w różnych dziedzinach, w tym: przemyśle spożywczym (pojemniki na żywność, pudełka na pizzę), drukarniach (różnej wielkości pudełka, materiały reklamowe), przemyśle papierniczym (artykuły biurowe i szkolne), produkcji opakowań (do przechowywania towarów lub ozdobne, prezentowe), a także wszystkich innych dziedzinach, w których towary są zapakowane w karton jak kosmetyki czy elektronika.

Dzięki precyzyjnie wykonanemu wykrojnikowi sztancowanie opakowań będzie przebiegało znacznie sprawniej. Gwarancją wysokiej jakości jest firma Big Plus, która specjalizuje się w tworzeniu wykrojników w pełni odpowiadających założeniom projektowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here