Wymazobus pojechał do górników

0
Załoga wymazobusa, for. powiat pszczyński

Wymazobus bada pracowników kopalni. Jak podaje dziś (7.05) starostwo pszczyńskie, od rana załoga wymazobusa pomaga w badaniu pracowników kopalni „Pniówek” w Pawłowicach. Pobierze 200 wymazów.

– Od rana wykonywane są wymazy od pracowników KWK „Pniówek” z udziałem naszego wymazobusa. Tylko dzisiaj pobranych zostanie 200 próbek do badań. Pomagamy w ten sposób służbom wojewody w działaniach mających na celu zahamowanie zakażeń w środowisku kopalni. Praca załogi medycznej tej karetki przyspieszy proces badania górników – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. – Dążymy do tego, żeby na naszym terenie robionych było coraz więcej badań. Diagnostyka u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii – dodaje.

Według danych starostwa pszczyńskiego od 10 kwietnia (pierwszy wyjazd) do końca kwietnia ekipa medyczna pracująca w specjalnej karetce pobrała 58 wymazów od mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Od 1 do 6 maja –  41, w tym najwięcej 6 maja, bo 16. Tego dnia, jak podaje starostwo, największy przyrost nowych zakażeń na terenie działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach odnotowano właśnie w powiecie pszczyńskim. Jak informuje starostwo, większość nowych zakażeń na terenie powiatu pszczyńskiego związana jest z sektorem górniczym.

Przypomnijmy, że wymazobus został zorganizowany dzięki inicjatywie samorządów z terenu działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach. To specjalnie zabezpieczona karetka i zespół składający się z pielęgniarki i ratownika medycznego – kierowcy. Zespół ten wykonuje wymazy u mieszkańców powiatów bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego oraz miasta Tychy. O tym, komu pobierane są wymazy, decydują służby sanitarne. Dzięki uruchomieniu karetki mieszkańcy nie muszą tak długo, jak do tej pory, czekać na pobranie badań. W przypadku ujemnych wyników wydawane są decyzje o zwolnieniu ich z kwarantanny.

(r), źródło: powiat pszczyński

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here