Wyróżnienie dla Tychów w rankingu „Wspólnoty”

0
Wiadukt na DK1; fot. Anna Przybyła

Podczas gali Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, która odbyła się 7 października w Centrum Kongresowym w Katowicach, pismo „Wspólnota” nagrodziło samorządy, które najlepiej radzą sobie z inwestycjami i pozyskiwaniem środków unijnych. Miasto Tychy, jak słyszymy, zostało wyróżnione w obu kategoriach.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy (która w imieniu władz miasta odebrała na gali przyznaną tyskiemu samorządowi nagrodę),  Tychy znalazły się w pierwszej dziesiątce w kategorii miast na prawach powiatu w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2017-2020 oraz w rankingu podsumowującym wykorzystanie środków unijnych w latach 2014-2019.  Zwyciężyło Krosno, na drugim miejscu znalazły się Gliwice, a ostatnie miejsce na podium zajął Nowy Sącz.  Na kolejnych miejscach uplasował się Słupsk, Płock, Rybnik, Dąbrowa Górnicza, Świnoujście, Tychy i Łomża.  W kategorii miast wojewódzkich na podium znalazł się Olsztyn, Rzeszów i Białystok.

W rankingu wydatków inwestycyjnych wśród miast na prawach powiatu I miejsce, jak słyszymy, zajęło Świnoujście przed Krosnem i Koninem. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Gliwice, Płock, Suwałki, Rybnik, Tychy, Sopot i Tarnów.

– Wszystkie inwestycje, nawet te najmniejsze są bardzo ważne, to one generują rozwój miast i w dużej mierze poprawiają jakość życia ich mieszkańców – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Wiele z nich realizujemy w oparciu o środki unijne. Dzięki nim m.in. przebudowaliśmy DK1 i DK86, powstały w Tychach parkingi wielopoziomowe, zakupiliśmy nowoczesne i ekologiczne autobusy. To duży sukces Tychów, po raz kolejny znaleźć się w krajowej czołówce w obu tak ważnych kategoriach rankingu.

Autorami tego rankingu są Paweł Swianiewicz – profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska – adiunkt w tej samej katedrze.

(pp)

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here