„Zameczek” z ogrodem sensorycznym

0
Ogród sensoryczny przy Zameczku w Rudołtowicach, fot. powiat pszczyński
Reklama

Na terenie „Zameczku” (czyli Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży) w Rudołtowicach w gminie Pszczyna powstał ogród sensoryczny. Ma służyć nie tylko podopiecznym, lecz także mieszkańcom Rudołtowic i okolic.

„Zameczek” (nazwa pochodzi od pięknego, zabytkowego pałacyku, w którym działa ośrodek) to miejsce od lat służące niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży. Tu młodzi ludzie są rehabilitowani, leczeni, biorą udział w różnych terapiach, zajęciach integrujących.

Przy „Zameczku” 25 maja otwarto ogród sensoryczny. Przybyli m.in. członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs, starosta pszczyński Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, członek Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” Andrzej Nelec oraz prezes Polskiego Związku Niewidomych Okręg Śląski Sebastian Biały.

Otwarcie ogrodu, fot. powiat pszczyński

Jak relacjonuje rzecznik starostwa pszczyńskiego, ogród sensoryczny został podzielony na części, w których znajdują się: pergola, stoły sensoryczne, stanowisko do hydroterapii, zakątek traw, skalniak oraz ścieżka sensoryczna, która – dzięki zastosowaniu różnych faktur – służy do stymulacji stóp. Znajdują się na niej kamyczki, szyszki, ziemia, piasek, kora oraz delikatny mech. Wszelkie posadzone w ogrodzie rośliny są bezpieczne dla dzieci.

– W ogrodzie posadziliśmy borówki, porzeczki, maliny, truskawki, jabłoń, czereśnię i agrest. Widać już na nich nawet pierwsze zalążki owoców – mówi Aleksandra Pustelnik, zastępca dyrektora ds. edukacji w Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach.

Reklama

Projekt przestrzeni pod polisensoryczne warsztaty z zakresu hortiterapii został opracowany przez Magdalenę Michnę-Czyrwik z fundacji „Puk Puk” z Woli. Z ogrodu sensorycznego mogą korzystać nie tylko podopieczni Zameczku w Rudołtowicach, ale także mieszkańcy Rudołtowic i okolicznych miejscowości.

Ogród sensoryczny przy Zameczku w Rudołtowicach, fot. powiat pszczyński

– Cały projekt zrodził się z potrzeby stworzenia atrakcyjnej przestrzeni, w której nasi wychowankowie mogą miło spędzić czas, a przy okazji się rozwijać – mówi Beata Brom, dyrektor Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach.

Miejsce powstało w ramach zadania pn. „Realizacja polisensorycznych warsztatów z zakresu hortiterapii oraz przestrzeni warsztatowej do hortiterapii w postaci ogrodu sensorycznego”. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Zameczek” w Rudołtowicach, fot. arch. Renata Botor-Pławecka

(r), źródło: powiat pszczyński/własne

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here