Zapadły decyzje. Kopalnia Krupiński bez szans

0
Kopalnia Krupiński w Suszcu przynosi duże straty, a jeszcze w lutym 2014 r. otwarto tu Zakład Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych (na zdjęciu); fot. Dominik Gajda

8 sierpnia zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury przeniesienia KWK Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w terminie do końca stycznia 2017 r.

Jak wczoraj (10.08) podało biuro prasowe JSW, decyzja ta została podjęta w wyniku dokonanej przez spółkę analizy, „wskazującej, że KWK Krupiński znajduje się w stanie trwałej nierentowności, a przeanalizowane scenariusze nie wykazują możliwości odzyskania jej w przyszłości”. Spółka zapewnia, żaden z pracowników kopalni nie straci pracy. Będą oni przenoszeni do innych zakładów spółki. – Ewentualne odejścia nastąpią tylko w trybie dobrowolnym, z możliwością skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych gwarantowanych przez ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Do tej pory chęć skorzystania z pakietu osłonowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zadeklarowały 2794 osoby – informuje JSW.
Jak podaje też spółka, w ciągu ostatnich dziesięciu lat suma strat finansowych kopalni Krupiński to około 900 milionów złotych. Kopalnia wydobywa głównie węgiel energetyczny, na którego zapotrzebowanie jest coraz mniejsze. Tymczasem JSW chce skupić się na wydobyciu węgla koksowego, co jest jej podstawową działalnością. Dodatkowym problemem Krupińskiego jest – według JSW – duże zanieczyszczenie węgla – ok. 65 proc.
(r)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here