Zatrzymały go dopiero bariery energochłonne

0
Opel corsa 25-latka po zderzeniu z barierą; fot. KPP Mikołów

Kompletnym brakiem odpowiedzialności wykazał się 25-letni kierowca opla. Na Drodze Krajowej nr 81 spowodował kilka kolizji. Na dobre powstrzymały go dopiero bariery energochłonne w Orzeszu. Mężczyzna był pijany i nie miał prawa jazdy.

Wszystko zaczęło się we wtorek 3 listopada po godz. 22.00 na DK81 między Żorami a Orzeszem.

Jak ustalili policjanci z orzeskiego komisariatu, 25-latek z Jastrzębie-Zdroju, kierując oplem corsą, jechał lewym pasem ruchu w kierunku Katowic. Na jednym ze skrzyżowań postanowił… wjechać między volvo i bmw, oczekujące na zielone światło. Wtedy też doprowadził do pierwszej kolizji.

Nie oglądając się za siebie, ruszył dalej. Ruszyli za nim również kierujący uszkodzonymi samochodami. Kiedy sprawca kolizji był już na terenie Orzesza, jadąc lewym pasem, uderzył w barierę energochłonną i siłą odrzutu ponownie uderzył w bmw. Na skutek zderzenia auto 25-latka obróciło się o 180 stopni i uderzyło w bariery energochłonne po drugiej stronie pasa ruchu.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Okazało się, że sprawca całego zajścia był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Poza tym, w ogóle nie miał uprawnień do kierowania pojazdami.

Co grozi nietrzeźwym, którzy wsiadają za kierownicę pojazdu? Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu karnego:

  • grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
  • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej);
  • 10 punktów karnych.

Warto przy tym zauważyć, że grzywna może sięgnąć kwoty nawet 1,08 mln zł bowiem sąd wymierza ją w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, gdzie 1 stawka dzienna wynosi nie mniej niż 10 zł, i nie więcej niż 2000 zł. Ale to nie koniec problemów pijanego kierowcy.

(J), źródło: KPP Mikołów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here