Zmarł Jan Czempas

1
Jan Czempas (1948-2019); fot. powiat bieruńsko-lędziński

Dziś rano (5 stycznia) zmarł dr hab. Jan Czempas, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego, ceniony ekonomista, znawca samorządu lokalnego oraz historii Bierunia i  Śląska. Współtwórca odzyskania przez Bieruń samorządowej niezależności, były radny Bierunia i Sejmiku Wojewódzkiego. 

Informację o śmierci podał dziś portal rybnikcom.pl i strona internetowa powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Potwierdził ją Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jan Czempas urodził się w Bieruniu w 1948 r. Ukończył bieruńskie Liceum Ogólnokształcące. Jest absolwentem Wydziału Przemysłu Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Akademia Ekonomiczna). W 1982 r. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. W randze pełnomocnika rektora pełnił funkcje dziekana i dyrektora Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego (filii macierzystej uczelni). Po utworzeniu nowego wydziału Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku, objął Katedrę Inwestycji i Nieruchomości na UE w Katowicach. Autor licznych publikacji naukowych, specjalizował się w badaniu finansów jednostek samorządu terytorialnego.

Jan Czempas aktywnie uczestniczył w organizowanej uroczystości 600-lecia nadania praw miejskich Bieruniowi oraz był pomysłodawcą i współrealizatorem wydania „Zeszytów Bieruńskich”. Po odzyskaniu samodzielności administracyjnej przez Bieruń, co było także jego dużym udziałem, był współorganizatorem pracy bieruńskiego Urzędu Miejskiego w jego początkowym okresie. Po usamodzielnieniu się miasta, dwukrotnie był członkiem Rady Miejskiej w Bieruniu oraz przedstawicielem Bierunia w sejmiku samorządowym jako radny wojewódzki.

Może poszczycić się bogatym dorobkiem naukowym, docenianym nie tylko przez ekonomistów, lecz również przez środowiska samorządowe. Wielokrotnie pomagał ludziom dotkniętym przez los, osobom bezrobotnym, niezaradnym i uzależnionym. Za dotychczasowe osiągnięcia społeczne i zawodowe odznaczony został: Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Aktywnie uczestniczył w organizowanej uroczystości 600-lecia nadania praw miejskich Bieruniowi oraz był pomysłodawcą i współrealizatorem wydania „Zeszytów Bieruńskich”. Po usamodzielnieniu się miasta, dwukrotnie był członkiem Rady Miejskiej w Bieruniu oraz przedstawicielem Bierunia w sejmiku samorządowym jako radny wojewódzki. Może poszczycić się bogatym dorobkiem naukowym, docenianym nie tylko przez ekonomistów, lecz również przez środowiska samorządowe.

Wielokrotnie pomagał ludziom dotkniętym przez los, osobom bezrobotnym, niezaradnym i uzależnionym. Za dotychczasowe osiągnięcia społeczne i zawodowe odznaczony został: Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uhonorowanego tytułem Zasłużony dla Miasta Bierunia i Nagrodą Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego Clemens Pro Publico Bono.

Jak poinformował na swoim profilu społecznościowym Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia, pogrzeb Jana Czempasa odbędzie się w środę, 9 stycznia, o godz. 10.00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu.

(J)

1 KOMENTARZ

  1. Był zawsze chętny do wymiany poglądów na temat wydarzeń w Bieruniu. Sympatyczny, skromny człowiek z wielką wiedzą. Szkoda, że już Go nie ma wśród nas…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here