Zmarł Kazimierz Płachno

0
Kazimierz Płachno (1940-2021), fot. Renata Botor-Pławecka

9 stycznia zmarł Kazimierz Płachno, człowiek zasłużony dla pszczyńskiego sportu, założyciel Pszczyńskiego Ludowego Klubu Sportowego, nauczyciel, wieloletni trener piłki siatkowej. Miał 80 lat.

Pracę trenerską rozpoczął w Szkolnym Klubie Sportowym Przełom Kaniów, gdzie w latach 60. był inicjatorem nowatorskiego jak na ówczesne czasy programu tworzenia klas sportowych.  Potem kontynuował to w Klubie Sportowym Zdrój Goczałkowice. W 1974 r. sekcja piłki siatkowej kobiet wraz z trenerem trafiła do Górniczego Klubu Sportowego „Pniówek – 74” Pawłowice, a dwa lata później do nowo utworzonego LKS PTR (Ludowy Klub Sportowy przy Państwowym Technikum Rolniczym w Pszczynie). Właśnie K. Płachno był jednym z założycieli tego klubu (dziś to PLKS Pszczyna). Był głównym trenerem w klubie nieprzerwanie przez 27 lat.

Do najważniejszych sukcesów trenerskich Kazimierza Płachny należą: trzykrotny awans do II ligi siatkówki kobiet (1981, 1989, 2002), finał Mistrzostw Polski Juniorek (1978), półfinał Mistrzostw Polski Juniorek (1979), finał XV Centralnej Spartakiady Młodzieży (1988), Centralne Igrzyska Szkół Rolniczych (pięć razy złoto, dwa razy srebro i cztery razy brąz), sukcesy w polsko-czechosłowackiej (później polsko-czeskiej) Interlidze Szkół Rolniczych,  zwycięstwo w Międzynarodowych Turniejach Siatkówki Dziewcząt w czeskim Frydlancie.

Wychowankowie Kazimierza Płachny są nauczycielami oraz trenerami grup siatkarskich.

W 2016 r., gdy K. Płachno obchodził 50-lecie pracy trenerskiej, otrzymał Statuetkę Żubra Starosty Pszczyńskiego – za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.

O śmierci Kazimierza Płachny poinformował Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie.

„W sobotni poranek dotarła do nas smutna wiadomość – zmarł Kazimierz Płachno, człowiek zasłużony dla pszczyńskiego sportu, w szczególności piłki siatkowej. […] Kiedy jeszcze z perspektywy trybun kibice mogli obserwować wydarzenia sportowe, Pan Kazimierz regularnie pojawiał się na meczach siatkarek UKS Centrum przy POSiR Pszczyna, które trenuje Jego syn, Jarosław. Co ciekawe, zawsze wychodził po pierwszym secie… Swoimi spostrzeżeniami dzielił się z synem dopiero w domowym zaciszu” – napisano na stronie POSiR-u.

Pogrzeb odbędzie się 14 stycznia o godz. 9.00 w kościele pw. św. Jadwigi w Pszczynie. Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu Świętego Krzyża w Pszczynie.

(r)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here