Zmarł Roman Nyga

0
Roman Nyga (1938-2021); fot. UM Bieruń

Nie żyje Roman Nyga, artysta malarz związany z Bieruniem, autor m.in. polichromii w Sanktuarium pw. św. Walentego i pomnika tego świętego. Zasłużony dla miasta Bierunia. Miał 82 lata.

„Brak słów by wyrazić smutek i żal jaki odczuwam oraz rozmiar straty jaką poniosło miasto Bieruń. Zmarł Roman Nyga, artysta malarz, piewca ziemi śląskiej, ambasador bieruńskiej sztuki, propagator marki Bieruń w świecie, Zasłużony dla Miasta Bierunia, laureat nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury Clemens. W imieniu wszystkich moich współpracowników składam najszczersze kondolencje Marcinowi Nydze, przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieruniu z powodu śmierci ojca. Łączymy się z całą rodziną Nygów w bólu i ogromnej żałobie” – napisał dziś (7.02) na swoim profilu społecznościowym Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.

Roman Nyga urodził się w 1938 r. w Bieruniu Starym. Pochodzi z rodziny związanej od kilku pokoleń z rzemiosłem artystycznym i sztuką. Po ukończeniu bieruńskiego liceum rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 r.

Przez cały okres swojej twórczości poruszał tematykę związaną ze Śląskiem. Był jednym z założycieli katowickiej grupy twórców AKKART. Otrzymał stypendium rzymskiej Fundacji Jana Pawła II. Od 1992 r. był członkiem Stowarzyszenia Wolnych Twórców „Projekt Oberbuschweg” w Kolonii. Był współautorem dwujęzycznego wydania „Stworków Śląskich”, tekstu „Z przeszłości 600-letniego Bierunia” i autorem wielu innych wydań książkowych.

Roman Nyga stworzył wiele unikalnych rysunków obrazujących Bieruń, m.in. nieistniejące już dziś młyny bieruńskie, mieszkańców miasta i ich codzienne sprawy oraz dawne stroje ludowe. Odtwarzał także historyczne mapy Bierunia i okolic. W 2001 r. został laureatem nagrody Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w Dziedzinie Kultury Clemens.

Artysta był autorem polichromii w kościele pw. św. Walentego i pomnika tego świętego – patrona miasta. Odrestaurował wnętrze kościoła św. Bartłomieja. Był projektantem i współautorem elementów ozdabiających rynek, m.in. utopca przy studni, który ma jego twarz oraz autorem wielu tablic pamiątkowych.

Najnowszym dziełem Romana Nygi był projekt Pomnika Powstańców Śląskich (wykonany na podstawie przedwojennych zdjęć). Odtworzony monument stanął na Skwerze Powstańców Śląskich w Bieruniu. Odsłonięto go uroczyście w Święto Niepodległości w 2019 r.

Uchwałą Rady Miejskiej z 26.04.2007 r. został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Bierunia”.

Roman Nyga przyczynił się do nawiązania kontaktów Bierunia z niemieckim miastem Gundelfingen, obecnie miastem partnerskim.

Prywatnie był ojcem trzech synów Marcina – obecnie przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieruniu oraz Szymona i Wiktora.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here