Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste powietrze”. Ułatwienie dostępu

0
Podpisanie porozumienia w Skoczowie; źródło: WFOŚiGW w Katowicach
Reklama

W poniedziałek 29 lipca 2019 r. weszły w życie zmiany mające na celu usprawnienie realizacji Programu „Czyste Powietrze” oraz ułatwienie dostępu do niego potencjalnym beneficjentom. Dzięki temu możliwe było m.in. podpisanie 31 lipca w Urzędzie Miasta Skoczowa porozumienia pomiędzy gminą Skoczów a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Celem Programu „Czyste powietrze” jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Planuje się to osiągnąć poprzez termomodernizację budynków jednorodzinnych oraz wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, porozumienie zawarte 31 lipca w Skoczowie ustala zasady wspólnej realizacji Programu „Czyste Powietrze” na terenie tej gminy, w celu obsługi wnioskodawców w procesie składania wniosków i uzyskiwania dofinansowania w ramach programu.

Skoczów, jak słyszymy, to kolejna gmina, która przystąpiła do współpracy z WFOŚiGW w Katowicach w zakresie zwiększenia dostępu do Programu „Czyste powietrze” oraz usprawniania procesu jego wdrażania. 29 lipca weszły w życie zmiany w tym programie.

– Jedna z najważniejszych zmian dotyczy umożliwienia gminom udziału w procesie wdrażania Programu „Czyste powietrze” – informuje WFOŚiGW w Katowicach. – Każda gmina, na podstawie porozumienia zawartego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, będzie mogła przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać wstępnej weryfikacji.

Reklama

Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna. Daje możliwość dotarcia do jak największej liczby mieszkańców województwa i ma na celu zwiększenie dostępności programu, bowiem umożliwienie składania wniosków bezpośrednio do gmin, to dla beneficjentów duże udogodnienie.

Na podstawie zawartych porozumień beneficjenci mogą składać wnioski nie tylko w biurze w Katowicach oraz w punktach w Bielsku-Białej i Częstochowie. Wnioski można będzie złożyć także w gminach. Gminy, które wyraziły deklarację współpracy z Funduszem, mogą liczyć na wszelkie wsparcie dotyczące obsługi przy realizacji programu – zapewnia WFOŚiGW.

Do 1 sierpnia 2019 r. porozumienia o współpracy w obsłudze Programu „Czyste powietrze” podpisało 16 gmin z terenu województwa śląskiego, a kolejne wciąż zgłaszają chęć współpracy. Fundusz przeszkolił już pracowników 12 gmin. Szkolenia realizowane są w trybie warsztatowym.

(pp)

 

WYKAZ GMIN, KTÓRE PODPISAŁY POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY (źródło: WFOŚiGW w Katowicach, stan: 1.08.2019 r.)

Lp.          powiat                gmina

1             kłobucki              Lipie

2             pszczyński          Suszec

3             zawierciański      Ogrodzieniec

4             kłobucki             Wręczyca Wielka

5             żywiecki             Koszarawa

6             będziński            Bobrowniki

7             rybnicki              Gaszowice

8             mikołowski         Łaziska Górne

9             żywiecki             Łodygowice

10           raciborski           Kuźnia Raciborska

11           tarnogórski        Kalety

12           kłobucki             Popów

13           kłobucki             Przystajń

14           cieszyński          Skoczów

15           kłobucki             Miedźno

16           Jaworzno           Jaworzno

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj