Znęcali się nad bliskimi

0
Fot. KPP Mikołów

Znęcali się nad bliskimi. W ciągu jednego dnia policjanci z Orzesza i Łazisk Górnych zatrzymali dwóch sprawców domowej przemocy. 46-letni orzeszanin trafił do aresztu za znęcanie się nad 43-letnią żoną, a 30-latek z Łazisk Górnych za przemoc wobec 23-letniej konkubiny. 
Pierwszy z damskich bokserów – 30-letni łaziszczanin – został zatrzymany we wtorek 25 października. 23-latka została pobita, a następnie zamknięta z dziećmi w mieszkaniu. Kobieta przez okno wezwała pomoc, ponieważ jej partner uciekł zabierając ze sobą klucze. Zaalarmowani o sprawie mundurowi z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych jeszcze tego samego dnia zatrzymali 30-letniego agresora. Mężczyzna był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Jak ustalili policjanci, mężczyzna znęcał się nad partnerką już jakiś czas. Szarpał ją, popychał ją, zakłócał i uniemożliwiał jej spoczynek nocny, a ponadto groził śmiercią. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Tego samego dnia policjanci z Komisariatu Policji w Orzeszu zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który od października 2011 r. znęcał się psychicznie i fizycznie nad 43-letnią żoną. Jak ustalili śledczy, agresor bił kobietę, dusił ją i groził jej. Na wniosek śledczych prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia mieszkania. Za popełnione przestępstwa grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Fot. KPP Mikołów
Fot. KPP Mikołów

POLICJA APELUJE:

Aby skutecznie przeciwstawić się agresji, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą przemocy może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.

– W tych działaniach korzystamy z procedury „Niebieskie Karty”, a w przypadku gdy potwierdzimy, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się, wówczas prowadzimy postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się nad rodziną. Co ważne, każda wiadomość o przemocy przekazana mundurowym zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. W przypadku znęcania i przemocy domowej nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą jest nie tylko członek rodziny, ale także np. konkubina/konkubent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here