[AKTUALIZACJA] Zatrzymano podejrzanego o zlecenie podłożenia ładunku wybuchowego w Wyrach

0
35-latek, który podejrzewany jest o zlecenie podłożenia ładunku wybuchowego w Wyrach; fot. KWP Katowice

Zatrzymano szóstą już osobę zamieszaną w sprawę eksplozji ładunku wybuchowego na tarasie domu jednorodzinnego w Wyrach (18 stycznia). Według policji 35-letni mężczyzna był zleceniodawcą przygotowania i podłożenia bomby. Jak podało dziś radio RMF FM, mężczyzna chciał w ten sposób zastraszyć osobę, wobec której miał długi.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, 35-letni mieszkaniec Knurowa (ur. w lutym 1984 r.) wpadł w ręce funkcjonariuszy z Mikołowa i Katowic 22 stycznia, kiedy wracał wraz z rodziną z wakacji. Zatrzymano około  godziny 15.00 na trasie DK 81 w Żorach. 35-latek podróżował z żoną i dwójką dzieci. W chwili aresztowania był spokojny i nie stawiał oporu. Trafił do policyjnej izby zatrzymań.

Jak informuje KWP, z materiałów zgromadzonych w toku śledztwa wynika, że to zatrzymany mężczyzna zlecił przygotowanie ładunku wybuchowego i jego podłożenie. Jutro (24 stycznia) w Prokuraturze Rejonowej w Mikołowie ma usłyszeć zarzuty dotyczące sprowadzenia katastrofy i wytwarzania materiałów niebezpiecznych.

Dziś (23 stycznia) radio RMF FM podało, że zatrzymany 35-latek to przedsiębiorca. Wybuch na tarasie domu jednorodzinnego miał być formą zastraszenia osoby w nim mieszkającej. Według informacji RMF FM, 35-latek miał mieć bowiem zobowiązania finansowe, wynikające m.in. z wyroków sądowych, wobec właściciela domu przed którym doszło do eksplozji.

Trzy dni wcześniej, 20 stycznia, śląscy policjanci, w tym antyterroryści i funkcjonariusze CBŚ zatrzymali pięć osób podejrzanych o skonstruowanie, podłożenie i odpalenie ładunku wybuchowego na tarasie domu jednorodzinnego w Wyrach.

O sprawie pisaliśmy w sobotę 18 stycznia. Tego dnia ok. godz. 3.00 dyżurny mikołowskiej komendy otrzymał informację o wybuchu, do którego doszło w Wyrach. Na miejscu okazało się, że doszło do eksplozji ładunku wybuchowego w plecaku, który pozostawiono na tarasie domu jednorodzinnego. Wewnątrz spali domownicy – małżeństwo z dwójką dzieci w wieku 4 i 6 lat. Nikt nie ucierpiał. Mieszkańcy zostali ewakuowani z uszkodzonego domu. Eksplozja zniszczyła elewację budynku, okna i altanę tarasową.

Oprócz miejscowych policjantów, na miejsce skierowano policyjnych pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Katowic. Do późnych godzin popołudniowych policjanci pracowali na miejscu zdarzenia. Stróże prawa analizowali i szczegółowo sprawdzali każdy trop, który mógłby doprowadzić ich do sprawców. Odpowiednia współpraca i zaangażowanie w sprawę śledczych z Mikołowa i z komendy wojewódzkiej pozwoliły na bardzo szybkie wytropienie podejrzewanych o podłożenie i zdetonowanie ładunku.

Niespełna dwie doby po eksplozji w ręce stróżów prawa wpadło pięć osób. Zatrzymani to czterej mężczyźni i kobieta w wieku od 18 do 42 lat, mieszkańcy powiatów gliwickiego i rybnickiego. Policjanci przeszukali ich domy i mieszkania, w rezultacie znaleźli i zabezpieczyli materiały mogące służyć do wytworzenia ładunków wybuchowych, a także niewielkie ilości narkotyków.

Jak wstępnie ustalili śledczy, ładunek wybuchowy skonstruował w piwnicy swojego domu jeden z zatrzymanych mężczyzn. Był on już wcześniej karany za wytwarzanie bez zezwolenia broni i amunicji, kradzieże i groźby. Pozostałe osoby są odpowiedzialne za przewiezienie plecaka z niebezpieczną zawartością na miejsce oraz za podłożenie ładunku wybuchowego na taras domu. Policjanci, ustalając już wówczas motywy działania sprawców nie wykluczali, że chodziło o rozliczenia finansowe.

Piątka zatrzymanych odpowiadać będzie za sprowadzenie zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez eksplozję materiałów wybuchowych, za co grozi do 10 lat więzienia. Konstruktor ładunku wybuchowego odpowie również za jego nielegalne wytworzenie. 22 stycznia troje podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Dwie kolejne osoby są pod policyjnym dozorem. Sprawę prowadzi Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie. Czynności w sprawie trwają

(JJ), źródło: KWP Katowice, KPP Mikołów

Zatrzymano podejrzanych w sprawie odpalenia ładunku wybuchowego w Wyrach

Ktoś odpalił ładunek wybuchowy na tarasie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here