Czy Tychy sfinansują funkcjonowanie w mieście wymazobusu?

0
fot. ilustr. ZB

Niektóre gminy finansują funkcjonowanie specjalnych karetek do pobierania wymazów od swoich mieszkańców objętych kwarantanną w związku z epidemią COVID-19. Znacznie usprawnia to przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa. W województwie śląskim funkcjonuje już sześć takich karetek. Wczoraj (7 kwietnia) prośba wojewody o sfinansowanie jazdy wymazobusu, który miałby kursować po Tychach, dotarła do Urzędu Miasta Tychy.

Wymazobusy to karetki wraz z obsługą medyczną, która pobiera materiał biologiczny od osób przebywających na kwarantannie. Próbki te wożone są następnie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, a tam testowane na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

– Takie karetki do pobierania wymazów uruchomiły we własnym zakresie, na potrzeby swoich mieszkańców, także samorządy – poinformował Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. – Jednym z pierwszych, który wyszedł z taką inicjatywą był powiat tarnogórski. Po tamtejszym terenie jeździ tzw. „wymazobus”.

Ambulans-wymazobus, jak słyszymy, wynajął także powiat myszkowski i powiat kłobucki; karetka ta objeżdża także powiaty lubliniecki i zawierciański. Natomiast samorządy z Raciborza wynajęły karetkę zbierającą próbki do badań od mieszkańców powiatów raciborskiego i rybnickiego. Ambulanse takie na potrzeby swoich mieszkańców uruchomiły we własnym zakresie także samorządy Będzina i Chorzowa. W najbliższym czasie wymazobusy mają wyjechać również na drogi powiatów cieszyńskiego i bielskiego. Ruda Śląska wsparła karetki, zapewniając obsługę pielęgniarek. Wszystkie te działania zostały wdrożone w uzgodnieniu z dyrektorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Na szacunek zasługuje fakt, że włodarze zaangażowali się we wspólną walkę z koronawirusem –  podkreśla Tomasz Michalczyk, dyrektor CPR w Katowicach. – Dzięki temu możemy działać szybciej i efektywniej.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, poinformowała nas dzisiaj (8 kwietnia), że wczoraj (7 kwietnia) do UM Tychy dotarła prośba wojewody o sfinansowanie przez miasto funkcjonowania wymazobusu w Tychach.

– Prezydent Tychów w najbliższym czasie podejmie decyzję w tej sprawie – zapewnia Ewa Grudniok.

Według komunikatu Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego do 8 kwietnia, do godz. 18.00, w województwie śląskim przebadano laboratoryjnie łącznie 7638 próbek z wymazami.

(icz)

Raczej dobre wieści z pola walki z koronawirusem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here