[FILM, ZDJĘCIA] Dudy, harfa i śpiew. Koncert w kościele w Grzawie

0
Reklama

W niedzielę, 19 września, odbył się kolejny z cyklu koncertów „Muzyka w kościołach” gminy Miedźna. Tym razem miejscem występu artystów był piękny, drewniany kościółek św. Jana Chrzciciela w Grzawie. Zabrzmiały tu dudy szkockie, harfa i śpiew.

Można było usłyszeć muzykę celtycką przeplataną różnymi ciekawostkami na temat Szkocji i prezentacją dud szkockich. Zagrał zresztą na nich Lindsay Davidson ze Szkocji, a na harfie towarzyszyła nu żona Irena Czubek-Davidson. Pieśni śpiewała Katarzyna Wiwer (sopran).

Był to drugi z koncertów cyklu „Muzyka w kościołach” gminy Miedźna. Wielkim atutem tych spotkań jest nie tylko piękna muzyka dawna. Równie interesujące są miejsca, w których ta muzyka może wybrzmieć. To zabytkowe drewniane kościoły – skarby gminy Miedźna. Kameralne, o pięknych wnętrzach. Przy okazji koncertów można obejrzeć te zabytki, poczuć ich wyjątkową atmosferę.

Pierwszy z koncertów odbył się w kościele św. Barbary w Górze. Tym razem uczestnicy koncertów podziwiali kościół św. Jana Chrzciciela w Grzawie.

Reklama

Kolejne koncerty:

10 października, godz. 17.30, kościół pw. św. Klemensa w Miedźnej – koncert „Czas dla Śląska w 100-lecie Powstań Śląskich”. Wystąpią młodzi muzycy, absolwenci polskich i zagranicznych akademii muzycznych: Jakub Łączak – flet, Wojciech Kwiatek – klarnet, Wojciech Kaszuba – trąbka, Paweł Nasuta – waltornia, Filip Zgorzelski – puzon, Karolina Zielińska – instrumenty perkusyjne, Wacław Golonka – organy, fortepian.  W programie utwory muzyczne upamiętniające ważne dla Śląska wydarzenia. Pojawi się Wojciech Korfanty, w którego postać wcieli się aktor Dariusz Niebudek.

24 października, godz. 17.00, kościół św. Urbana w Woli – koncert „Laureaci konkursów na scenie”. Na organach zagrają Marcin Kucharczyk i NengYi Chen z Chin. To młodzi artyści, laureaci konkursów organowych. Wykonają utwory organowe pochodzące z różnych epok i stylów.

Organizatorem koncertów jest Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej i UG Miedźna. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Patronat prasowy – „Nowe Info”.

(reb)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here