Ideowi potomkowie anarchistów wsparli strajkujących nauczycieli

0
Czarno-czerwony transparent OZZIP pod Żyrafą, 15.04.2019 r.; fot. DL

Ideowi potomkowie anarchistów wsparli strajkujących nauczycieli. 15 kwietnia podczas „Protestu z wykrzyknikiem” w Tychach, strajkujących nauczycieli wsparli m.in. przedstawiciele organizacji odwołującej się w swoich działaniach do anarchosyndykalizmu, czyli jednej z XX-wiecznych postaci anarchizmu.

Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. 15 kwietnia z inicjatywy strajkujących nauczycieli, w Tychach zorganizowano „Protest z wykrzyknikiem”, czyli manifestację poparcia. Odbyła się pod pomnikiem Walki i Pracy popularnie zwanym Żyrafą. Organizatorzy ogłosili, wzywając swoich zwolenników pod pomnik, że jest to manifestacja apolityczna.

Wśród osób, które 15 kwietnia poparły na wiecu pod Żyrafą strajkujących nauczycieli byli przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Co to za związek?

W deklaracji ideowej na stronie internetowej OZZIP czytamy m.in., że Inicjatywa Pracownicza „jest grupą walczącą o prawa pracownicze, odwołującą się w swoich działaniach i ideach bezpośrednio do tradycji ruchu anarcho-syndykalistycznego i rewolucyjnego syndykalizmu.”

Przypomnijmy zatem (za Encyklopedią PWN) tę tradycję: anarchizm to ideologia XIX wieku uznająca władzę państwową – bez względu na jej charakter – za źródło ucisku, postulująca zniesienie wszelkich jej form i zastąpienie jej ustrojem bezpaństwowym, opartym na wolnych związkach gmin. W XX wieku anarchizm występował głównie w postaci neoanarchizmu i anarchosyndykalizmu. Anarchosyndykalizm postulował porządek społeczny oparty na strukturach zrewolucjonizowanych związków zawodowych.

(icz)

Protest z wykrzyknikiem pod Żyrafą

 

Dodaj komentarz