Ile pieniędzy potrzeba na walkę ze smogiem na Śląsku? Odpowiedź ma dać ankieta

0
Konferencja w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Tomasz Żak z UMWS
Reklama

Dzisiaj (1 października) na konferencji prasowej władze województwa śląskiego podsumowały wdrażanie podjętej 3 lata temu uchwały antysmogowej w województwie śląskim. Chodzi o działania związane z ochroną powietrza. Do wszystkich gmin regionu zostanie wysłana ankieta badająca potrzeby samorządów w zakresie działań antysmogowych.

Tak zwaną uchwałę antysmogową sejmik wojewódzki podjął 7 kwietnia 2017 r. Zawiera ona szereg ograniczeń w stosowaniu paliw i nakazuje w określonym terminie wymianę źródeł ciepła. W ramach ewaluacji (oceny wartości) tej uchwały do wszystkich gmin województwa zostanie teraz wysłana ankieta badająca potrzeby samorządów w zakresie prowadzonych przez nie działań związanych z ochroną powietrza. Ma to ułatwić walkę ze smogiem.

Ankieta zawiera 13 pytań. Jej autorzy chcą się m.in. dowiedzieć ile lokali w danej gminie jest podłączonych do sieci ciepłowniczej i gazowej. Proszą też o podanie szacunkowej kwoty potrzebnej do wymiany instalacji paliw stałych (zgodnie z kwietniową uchwałą) oraz szacunkowych kwot potrzebnych do pokrycia kosztów związanych z wymianą źródeł ciepła oraz termomodernizacji u odbiorców indywidualnych i w budynkach użyteczności publicznej w poszczególnych gminach województwa w latach 2021-2027. Wyniki ankiety, jak słyszymy, pozwolą władzom regionu tak zaprogramować środki finansowe (przede wszystkim w ramach tworzonego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027), aby nie zabrakło funduszy na proces poprawy jakości powietrza.

Podczas konferencji 1 października Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, zaapelował do samorządów o wypełnienie ankiety (formularz znajduje się na stronie powietrze.slaskie.pl). Ankietę należy przesłać do 30 października 2020 r. (wszelkie informacje dostępne są pod numerami telefonów: 032 77 99 154 oraz 032 77 99 171). Podsumowanie wyników ankiet zostanie przedstawione, jak słyszymy, podczas debaty z udziałem ekspertów i przedstawicieli samorządów, która odbędzie się 6 listopada br., w sali sejmu śląskiego. Debata przeprowadzona zostanie w formule hybrydowej (udział osobiście lub on-line ). Szczegóły związane z wydarzeniem będą dostępne na stronie powietrze.slaskie.pl.

– Troska o środowisko naturalne oraz jakość życia mieszkańców naszego województwa są priorytetem zarządu i sejmiku województwa śląskiego – mówił na konferencji marszałek Jakub Chełstowski. – Jesteśmy szczególnym regionem w skali kraju z uwagi na wysoki stopień urbanizacji i uprzemysłowienia. W czerwcu sejmik przyjął program ochrony powietrza dla województwa śląskiego, a we wrześniu zaktualizowano strategię rozwoju regionu do 2030 r. pod nazwą „Zielone Śląskie”. Oba dokumenty, wraz z realizowaną z powodzeniem od 3 lat uchwałą antysmogową wpisują się w cele transformacji energetycznej regionu, która trwa nieprzerwanie w różnej formule już od 30 lat. „Zielone Śląskie to kompletna transformacja w ramach posiadanych środków, które pojawiły się w programach rządowych, środków z Unii Europejskiej oraz środków regionalnych.

Reklama

Izabela Domogała, członek zarządu województwa, mówiła m.in. o powołaniu doraźnej komisji ds. klimatu w sejmiku województwa śląskiego, przyjęciu programu ochrony powietrza, czy działaniach edukacyjnych skierowanych do najmłodszych mieszkańców (przekazano już przedszkolom z regionu 500 oczyszczaczy powietrza, a w tym roku do przedszkoli trafi kolejnych 1000 takich urządzeń)

Konferencję prasową na język migowy tłumaczył Adam Leśniak, pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

– Województwo śląskie wychodzi w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowiska osób z niepełnosprawnościami i usuwa bariery komunikacyjne – mówi Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy UMWŚ.

(pp)

W końcu rusza projekt „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here