W końcu rusza projekt „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”

2
fot. Moerschy z Pixabay
Reklama

Od jutra (1 października) operator projektu pn. „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” rozpoczyna weryfikację wniosków złożonych 2 lata temu przez tyszan. Oznacza to, że w końcu rusza przedsięwzięcie o wartości ponad 23 mln zł (ponad 20 mln zł załatwił zarząd województwa śląskiego), w ramach którego planowany jest zakup i montaż w tyskich domach 960 sztuk instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).

Projekt „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” polega na montażu instalacji odnawialnych źródeł energii wytwarzających energię cieplną lub elektryczną w domach jednorodzinnych. Planowane jest przekazanie grantów na wybudowanie 960 instalacji wykorzystujących OZE, w tym: 647 sztuk instalacji fotowoltaicznych, 97 sztuk instalacji solarnych, 72 sztuk powietrznych pomp ciepła ciepłej wody użytkowej, 127 sztuk powietrznych pomp ciepła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz 17 sztuk kotłów na biomasę.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, poinformowała nas, że gmina rozpoczyna  właśnie realizację tego projektu. Wybrany został operator programu (została nim firma Usługi i Doradztwo sp. z o. z Krakowa). Uruchomiono także w budynku Centrum Balbina Punkt Obsługi Grantobiorców (POG).

– Zadaniem operatora będzie koordynacja, nadzór i kontrola prawidłowej realizacji projektu w imieniu gminy Tychy, na podstawie podpisanej umowy oraz udzielonego pełnomocnictwa – mówi Anna Warzecha, naczelnik wydziały Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy. – Do zadań operatora należy również współpraca z mieszkańcami miasta oraz wykonawcami biorącymi udział w projekcie.

Uczestnicy projektu, jak słyszymy, mogą zgłosić się do operatora osobiście w Punkcie Obsługi Grantobiorców  przy ul. Barona 30 (pok. 325) – czynnym  dwa razy w tygodniu: we wtorki od godz. 11.00 do 17.00 i w czwartki od godz. 8.00 do 15.00. Mogą też kontaktować się z operatorem telefonicznie (dzwoniąc pod numery: 32 495 70 03, +48 511 681 527 lub +48 511 681 357), albo mailowo, pisząc na adres: ozetychy@gmail.com.

Reklama

– 1 października br. operator projektu rozpoczyna weryfikację wniosków złożonych w roku 2018 – informuje Ewa Grudniok. – Weryfikacja odbywać się będzie telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00, a w uzasadnionych przypadkach przeprowadzona zostanie również w miejscu realizacji inwestycji.  Operator projektu legitymować się będzie numerem pełnomocnictwa prezydenta Tychów do prowadzenia tych czynności. Przedmiotem weryfikacji będzie aktualność złożonych deklaracji uczestnictwa w projekcie. Po jej zakończeniu powstanie aktualna lista grantobiorców oraz zorganizowany zostanie ewentualnie nabór uzupełniający.

– Termin naboru uzupełniającego, warunki jego przeprowadzenia oraz wymagane dokumenty zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta Tychy oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tychy – dodaje naczelnik Warzecha.

Realizacja wszystkich inwestycji, jak informuje rzecznik UM Tychy, ma zakończyć się do końca listopada 2021 r. Całkowity koszt projektu wynosi 23 233 551,50 zł, z czego 20 562 052,07 zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Jak już pisaliśmy owe ponad 20,5 mln zł to wynik zabiegów władz województwa śląskiego. Jakub Chełstowski, marszałek województwa poinformował wcześniej, że zwłoka w realizacji projektu  „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” powstała  z winy władz miasta Tychy i gdyby nie starania zarządu województwa śląskiego, to przedsięwzięcie owo nie miałoby szans na realizację (władze Tychów nie chciały tego skomentować).

– Troska o środowisko naturalne oraz jakość życia mieszkańców województwa śląskiego są priorytetem dla sejmiku i kierowanego przeze mnie zarządu – powiedział dzisiaj (30.09.2020r.) poproszony przez nas o komentarz marszałek Chełstowski. – Konsekwentnie od kilku lat realizujemy przedsięwzięcia w tym zakresie. Sejmik przyjął program ochrony powietrza. Zaktualizowaliśmy strategię rozwoju regionu do 2030 r. pod nazwą „Zielone Śląskie”. Jednym z kluczowych zadań jest walka z niską emisją. Na ten cel również zwiększamy dotację w ramach funduszy europejskich, aby coraz większa liczba samorządów realizowała projekty poprawiające jakość powietrza. Walka z niską emisją potrwa dekady, ale warto ją podjąć w trosce o zdrowie i życie mieszkańców oraz przyszłość regionu.

(icz)

Marszałek: Zwłoka w dofinansowaniu ważnego projektu OZE dla tyszan powstała z winy władz Tychów 

 

Reklama

2 KOMENTARZE

 1. Co za obluda w tej gazecie………..
  Malo ze miasto biega i zalatwia dotacje z UE….i nie tylko
  To jeszcze krytyka i foch…
  No ale przyklad idzie z gory…
  Co zrobil marszalek …i inne wladze rzadowe zeby wspomoc ta inicjatywe…
  Mali ..smieszni ludzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here