Pomoc dla chorej Elżbiety Węgrzyn, założycielki Szkoły Suzuki

0
Elżbieta Węgrzyn; fot. J. Jędrysik
Reklama

Elżbieta Węgrzyn, założycielka Szkoła Suzuki w Tychach, uczącej dzieci gry na instrumentach, ciężko zachorowała. Jej współpracownicy, wychowankowie i ich rodzice postanowili zorganizować koncert charytatywny w Mediatece, aby zebrać pieniądze na leczenie i leki dla pani Elżbiety. Koncert, animacje dla dzieci ze zbiórką datków odbędą się w sobotę 23 listopada  o godzinie 16.00. Społeczność Szkoły Suzuki prosi o wsparcie.

Jak informuje nas Marzena Szpindler-Korbel, koordynator koncertu, ze względu na chorobę nowotworową Elżbiety Węgrzyn, Szkoła Suzuki po 17 latach kończy swoją działalność. – Jednak my rodzice podopiecznych szkoły, uczących się wiele lat gry na różnych instrumentach pragniemy wspomóc leczenie pani Eli i zorganizować środki na dodatkowe leki, wlewy i witaminy a przede wszystkim na bieżące wydatki. Chcemy, aby gra naszych dzieci wspomogła naszą nauczycielkę w tym trudnym okresie – mówi Marzena Szpindler-Korbel.

Koncert w sali koncertowej Mediateki odbędzie się 23 listopada br. o godz. 16.00 pod patronatem prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby. W pierwszej części wystąpią nauczyciele i artyści, a w drugiej byli i obecni uczniowie Szkoły Suzuki. Organizatorem koncertu od strony muzycznej i doboru repertuaru jest Dorota Uścińska.

– Wprawdzie miejsc dla widzów na sali koncertowej już nie ma, ale w holu Mediateki planowane są animacje dla dzieci. Będzie wiele się działo. Można wziąć udział w zabawie i wesprzeć datkiem panią Elę – mówi Marzena Szpindler-Korbel.

WSPOMÓC FINANSOWO LECZENIE ELŻBIETY WĘGRZYN MOŻNA KLIKAJĄC TUTAJ.

***

Reklama
Uczniowie Szkoły Suzuki; fot. J. Jędrysik

Szkoła Suzuki uczyła gry na instrumentach według metody Japończyka Shinichi Suzuki. To jeden z najwybitniejszych pedagogów muzycznych XX wieku. Jest twórcą programowo-metodycznej koncepcji nauczania gry na skrzypcach małych dzieci (począwszy od 2-3 roku życia) – „Metody Języka Ojczystego”. – Oparł ją o proste założenie: jeśli wszystkie dzieci potrafią z niebywałą łatwością nauczyć się swojego języka ojczystego, to wystarczy przełożyć rzeczywistość, która towarzyszy temu procesowi, na nauczanie muzyki i efekty powinny być tak samo znakomite. I tak się stało: miliony dzieci na całym świecie uczy się gry na różnych instrumentach. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania – mówiła nam rok temu mówi Elżbieta Węgrzyn.

– Dzieci nie tylko posiadły umiejętność używania instrumentu – przede wszystkim rozwijają się we wszystkich innych dziedzinach: mają znakomitą pamięć, umiejętność kojarzenia, potrafią skoncentrować się na zawołanie. Metoda Suzuki, stworzona w Japonii przez skrzypka dla skrzypków, stopniowo rozprzestrzeniła się na inne instrumenty: wiolonczelę, fortepian, flet, altówkę, organy, śpiew, gitarę, mandolinę, harfę, a także na wszystkie kontynenty.

Szkoła Suzuki w Tychach organizowała Tyskie Dni Suzuki z warsztatami muzycznymi i koncertami finałowymi. Brało w nich udział kilkaset skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów.

Szkoła Suzuki w Tychach powstała w 2002 r. jako pierwsza i największa placówka tego typu w Polsce. W styczniu 2018 r. podczas Noworocznego Spotkania Przedsiębiorców organizowanego przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową w Tychach oraz prezydenta Tychów Szkoła Suzuki została wyróżniona jako Integrator Roku. To uznanie dla instytucji, która wniosła szczególny wkład do integracji lokalnego środowiska wokół spraw istotnych i znaczących nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla społeczności lokalnej.

(JJ)

CZYTAJ O SZKOLE SUZUKI:

Jubileuszowe Tyskie Dni Suzuki

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj