Powstanie klasa techników samochodowych

0
Fot. Kamil Peszat

W Zespole Szkół nr 6 w Tychach zostanie utworzona klasa branżowa  List intencyjny w tej sprawie podpisało dziś (18 kwietnia) miasto Tychy, firma Boryszew SA Oddział Maflow w Tychach i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 będą kształcić się w zawodzie: technik pojazdów samochodowych.

– Nasza współpraca jest odpowiedzią na potrzeby kadrowe i oczekiwania przedsiębiorców działających w Podstrefie Tyskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będziemy wspólnie, praktycznie przygotowywać młodzież do zawodu. Chcemy, aby uczniowie zyskali możliwość kształcenia i zdobycia zawodu adekwatnego do potrzeb rynku pracy – mówił Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Współpraca stron będzie polegała na wspólnym podejmowaniu inicjatyw z zakresu działalności edukacyjnej, doradczej, promocyjnej oraz realizacji przedsięwzięć mających na celu rozwój nowoczesnego szkolnictwa zawodowego.

Fot. Kamil Peszat

– Tyska spółka funkcjonująca pod nazwą Boryszew SA Oddział Maflow w Tychach, jest częścią jednej z największych grup przemysłowych w Polsce – Boryszew SA, największego polskiego producenta w sektorze motoryzacyjnym. Uczniowie będą się, więc uczyć od najlepszych. Dzięki nawiązanej dziś współpracy, skorzystają też z testów wiedeńskich, a doradcy zawodowi na tej podstawie pomogą rozpoznać zdolności uczniów w kierunku zawodów technicznych – podkreśliła Ewa Stachura-Pordzik, wiceprezes KSSE.

W skład Grupy Maflow wchodzi 11 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na czterech kontynentach, w państwach takich jak: Polska, Francja, Hiszpania, Włochy, Indie, Chiny, Brazylia, i Meksyk. Tylko w Polsce firma zatrudnia dziś ponad 2800 osób. Odbiorcami produktów firmy są największe światowe koncerny samochodowe.

– Chcemy być postrzegani przez młodych ludzi, jako dobry i solidny pracodawca, zamierzamy więc wspierać młodzież od początku nauki zawodu, zamiast biernie czekać na absolwentów. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy zapewnimy uczniom Zespołu Szkół nr 6 lepsze przygotowanie praktyczne do zawodu – mówił Mirosław Kastelik, dyrektor zarządzający Grupy Maflow.

– Tylko edukacja oparta na praktyce pozwoli w pełni młodym ludziom przygotować się do wejścia na rynek pracy. Taki model kształcenia z jednej strony pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie uczniom, a z drugiej strony pracodawcom zapewnia świetnych fachowców, których pozyskanie dziś przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na pracowników staje się dla przedsiębiorców prawdziwym wyzwaniem – mówił po podpisaniu listu intencyjnego Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów.

Pierwsza edycja programu „Trafny wybór – czas na zawody techniczne”, w ramach, którego powstały trzy klasy branżowe w tyskich szkołach średnich rozpoczęła się w ubiegłym roku. 48 uczniów, bo tylu zgłosiło się do nauki w klasach branżowych pod patronatem firmy Opel Manufacturing Poland Sp. uczy się w z jednym z trzech tyskich techników: ZS nr 4, ZS nr 5 i ZS nr 6. Najlepsi z nich otrzymują także stypendia.

Nagrody finansowe dla najlepszych praktykantów

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here