Premier Morawiecki w Tychach i pszczyńskim sołectwie Poręba

0
Premier Mateusz Morawiecki żegna się z młodymi piłkarzami na boisku na os. W w Tychach, 5.09.2019 r.; fot. Dominik GAJDA

Dzisiaj (5 września) premier Mateusz Morawiecki, m.in. w towarzystwie marszałka Jakuba Chełstowskiego, odwiedził Tychy i sołectwo Poręba w Pszczynie. W Tychach, na osiedlu „W”, obejrzał nowe boisko, które rok temu obiecał wybudować. Spotkał się też na rynku Starych Tychów z mieszkańcami i oddał hołd powstańcom śląskim. W Porębie podpisał umowy na przebudowę dróg wojewódzkich.

Historia boiska na osiedlu „W” w Tychach jest nietypowa. Rok temu dzieci nagrały film obrazujący fatalny stan trawnika zaadoptowanego tam na boisko i rozpowszechniły go w Internecie. W filmie tym wystąpił Mateusz Gajda, uczeń szóstej klasy. Informacja dotarła do premiera Mateusza Morawieckiego. W drodze z Krynicy zajechał do Tychów i w towarzystwie Witolda Bańki, ministra sportu, spotkał się z Mateuszem Gajdą, obiecując mu, że zajmie się sprawą.

Po roku gotowe jest nowe boisko. Premier Mateusz Morawiecki przyjechał je dzisiaj (5 września) obejrzeć. Witała go grupa tyszan, która zaśpiewała „Sto lat” i skandowała: „Dobra zmiana” i „Dziękujemy”.

Premier w krótkim przemówieniu nazwał boisko na osiedlu „W” – boiskiem marzeń, wspominając, że gdy rok temu zapytał z ministrem Bańską chłopców, których tutaj spotkał, co jest ich największym marzeniem – usłyszał, że chcą aby powstało boisko.

– Podali mi, mówiąc językiem piłkarskim, tę piłkę, więc staraliśmy się ją we właściwy sposób odegrać – mówił dzisiaj premier Morawiecki. – Szanowni państwo, pozostając w tej retoryce piłkarskiej, są drużyny, które grają różnie – jedne z kontrataku, drugie bardziej pozycyjnie, trzecie z pierwszej piłki. Naszą podstawową dewizą jest wiarygodność. Nasz obóz polityczny, nasza partia Prawo i Sprawiedliwość chce się opierać o wiarygodność tego co robimy, co obiecujemy. Tutaj obiecaliśmy rok temu boisko i dzisiaj boisko jest. Dla mnie to bardzo ważny projekt. Z takich drobnych projektów składa się projekt, który realizuje marzenia dzieci i młodzieży. Do młodzieży świat należy.

Na boisku był Mateusz Gajda. Premier m.in. i jemu złożył autograf na piłce. Mateusz, jak usłyszeliśmy, powiedział, że nie spodziewał się wybudowania nowego boiska, liczył jedynie na naprawę starego, dlatego jest bardzo zadowolony.

Z Tychów premier Morawiecki pojechał do Pszczyny, a mówić ściślej do pszczyńskiego sołectwa Poręba. W Porębie w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałka Jakuba Chełstowskiego, zostały podpisane umowy na przebudowę dróg wojewódzkich za łączną kwotę 580 mln zł.  Spotkanie i podpisanie dokumentów odbyło się na parkingu kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przy DW 933.

Umowy podpisali Zbigniew Tabor – dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, Witold Bembenek – prezes firmy Strabag, Tomasz Kędzior – prezes firmy Drogbud.

Pierwsza z umów dotyczy przebudowy DW 933 na odcinku od Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia-Zdroju i od Pawłowic do Pszczyny. Została podpisana z firmą Strabag Infrastruktura Południe sp. z o. o. Przebudowa DW 933 kosztować będzie 240 mln zł (w tym ponad 140 mln zł z funduszy UE).

Druga umowa dotyczy przebudowy  DW 791 na odcinku od skrzyżowania z DW 1 do skrzyżowania z DK 78. Została podpisana z firmą Drogbud sp. z o. o. DW 791 będzie całkowicie przebudowana. Koszt tej inwestycji to ponad 238 mln zł (w tym ponad 139 mln zł z funduszy UE). Obie inwestycje dofinansowane są funduszami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Kolejna umowa została podpisana na przebudowę DW 935 od Raciborza do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie. To umowa z firmą Strabag Infrastruktura Południe sp. z o. o. W tym przypadku całość kosztów inwestycji pokryta będzie z budżetu Województwa Śląskiego. Przebudowa DW 935 od Raciborza do Rzuchowa ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu, stanu technicznego konstrukcji nawierzchni, uzyskanie na całym odcinku nośności dla pojazdów o nacisku osi 115 kN oraz redukcję hałasu komunikacyjnego. Koszt przebudowy wyniesie ponad 103 mln zł.

Z Pszczyny premier wrócił do Tychów, gdzie na rynku przed kościołem św. Marii Magdaleny, na zaproszenie senatora Czesława Ryszki, spotkał się z tyszanami. W spotkaniu tym uczestniczyło ok. 250 osób. Później Mateusz Morawiecki odwiedził pobliską plebanię parafii św. Marii Magdaleny. Spotkał się tam m.in. z ks. abp. Wiktorem Skworcem, ks. proboszczem Januszem Lasokiem, pomodlił się przy tablicy upamiętniającej powstańców śląskich.

(icz), (reb)

Duży Mateusz przyjechał do małego Mateusza, czyli premier w Tychach

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here