Prezydent RP odznaczył bohaterskich himalaistów

0
Od lewej: Denis Urubko. prezydent RP Andrzej Duda, Adam Bielecki i Piotr Tomala; fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Dziś (10 czerwca) prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Adama Bieleckiego, Denisa Urubko i Piotra Tomalę – himalaistów, członków Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018, uczestników ekstremalnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat w styczniu 2018 r., którzy z narażeniem własnego życia i zdrowia wyruszyli na ratunek schodzącym ze szczytu: Francuzce Élisabeth Revol i Polakowi Tomaszowi Mackiewiczowi.

W akcji ratunkowej brał udział również Jarosław Botor, ale jemu odznaczenie zostanie wręczony w późniejszym terminie.

– Dziękuję za tak godne reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej i dziękuję za tę postawę – postawę niezwykłą. Zawsze ten moment, kiedy człowiek gotów jest zaryzykować, a w efekcie także oddać swoje życie, aby ratować innych, jest momentem niezwykłym – podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, wskazując też na trudne warunki, jakie wówczas panowały na Nanga Parbat.

Przypomnijmy, że 27 stycznia 2018 r. czteroosobowy zespół ratowniczy z tyszaninem Adam Bieleckim uratował Francuzkę Elisabeth Revol, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem jako druga na świecie zdobyła zimą Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Kłopoty himalaistów zaczęły się przy zejściu ze szczytu.

Ratownicy dotarli na miejsce helikopterem spod K2. Ok. godz. 22.00 czasu polskiego Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do Elisabeth Revol. Francuzka została odnaleziona przez Urubko i Bieleckiego na tzw. drodze Kinshofera (niemal pionowa ściana) na wysokości ponad 6000 metrów. Miała odmrożone ręce i stopy. Polski zespół ratowniczy dotarł do niej w piorunującym tempie – w zaledwie 7 godzin. To był niesamowity wyczyn komentowany na całym świecie.

Pogoda nie pozwoliła na dotarcie do Tomasza Mackiewicza, który znajdował się na wysokości ponad 7000 m. Był skrajnie wyczerpany. Zapadł na tzw. ślepotę śnieżną i miał syndromy choroby wysokościowej (obrzęk płuc).

Prezydent życzył dziś (10 czerwca 2019 r.) himalaistom szczęścia podczas wypraw. – Życzę wam żebyście ze wszystkich szczęśliwie wrócili – podkreślał, dodając, że życzy im również mądrości – żeby wiedzieć, kiedy zawrócić. Prezydent RP przekazał też na ręce kierownika bazy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, nestora polskiego himalaizmu Piotra Snopczyńskiego flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wraz z okolicznościową dedykacją.

Z kolei Piotr Tomala, w imieniu uczestników wyprawy, wręczył Andrzejowi Dudzie dwie oprawione pamiątkowe fotografie z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.

W uroczystości wzięli udział minister sportu Witold Bańka, który wystąpił do prezydenta RP o odznaczenie uczestnicy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018 oraz członkowie zarządu Polskiego Związku Alpinizmu.

(JJ), źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Odznaczenia dla ratowników spod Nanga Parbat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here