Przybliżą młodym ludziom tematykę Holokaustu

0
Fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie
Reklama

Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz nauczyciele historii zaangażowali się w projekt „Prawda o Auschwitz”. Zaplanowano zorganizowanie kilkunastu przedsięwzięć, które przybliżą młodym ludziom tematykę Holokaustu.

W piątek, 1 października, ponad 40 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu pszczyńskiego wspólnie z nauczycielami historii pojechało do Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie. Wzięli tam udział w warsztatach o powstaniu w getcie warszawskim, poznawali mechanizmy propagandy na przykładach agitacji komunistycznej i nazistowskiej oraz trenowali umiejętności komunikacyjne. Tym wyjazdem rozpoczęła się realizacja projektu „Prawda o Auschwitz”, do którego starostwo pszczyńskie zaprosiło uczniów i nauczycieli historii ze wszystkich szkół ponadpodstawowych z powiatu pszczyńskiego. Koordynatorami projektu są nauczyciele historii Stanisław Janosz i Michał Pudełko.

Jeszcze w tym roku zaplanowano warsztaty z młodzieżą na temat wielokulturowości ziemi pszczyńskiej, które poprowadzi dr Urszula Chrobok-Sztoler, oraz Spacer po Pszczynie śladami pszczyńskich Żydów (prowadzący Sławomir Pastuszka).

Działania w ramach projektu zaplanowano do końca przyszłego roku. Łącznie będzie ich kilkanaście, w tym konkurs fotograficzny, wykłady czy wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie biorący udział w projekcie opracują także informacje o miejscach pochówku i miejscach pamięci oraz spiszą relacje o pomocy, jakiej mieszkańcy ziemi pszczyńskiej udzielili więźniom idącym w Marszu Śmierci. Efektem projektu będą materiały dydaktyczne w różnej formie do wykorzystania na lekcjach historii.

Pomysł stworzenia projektu „Prawda o Auschwitz” zrodził się po włamaniu na wykład Sławomira Pastuszki, młodego historyka z Pszczyny, o ofiarach Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej. Na wydarzenie prowadzone w formule online wdarło się kilkunastu młodych ludzi, którzy kierowali obraźliwe komentarze wobec prowadzącego i słuchaczy oraz włączyli nagranie z przemówieniem Hitlera. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Reklama

– Podjęliśmy wtedy decyzję o wsparciu szkół w realizacji edukacyjnych projektów historycznych, by młodzi ludzie rozumieli, ile przeszłość kryje w sobie cierpienia. W ramach projektu młodzież zajmie się badaniami naukowymi i społecznymi. Dziękuję nauczycielom historii, którzy zaangażowali się w ten projekt – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

(DLAP), źródło: Starostwo Powiatowe w Pszczynie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here