Z obawy przed koronawirusem Fiat wysyła załogę na urlop

0
FCA Poland Tychy_fot. Dominik Gajda/REPORTER

Dyrekcja Fiat Chrysler Automobiles Poland SA zakomunikowała dzisiaj (17 marca), że z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa zmuszona jest do zawieszenia produkcji aut na czas dłuższy niż pierwotnie planowano, bo aż do 27 marca – informuje WZZ Sierpień 80 w FCA Poland. W związku z tym Fiat wysyła załogę na urlop. To efekt wcześniejszej decyzji centralnych władz koncernu FCA, by z powodu koronawirusa wstrzymać produkcję w zakładach włoskich oraz w Serbii i Polsce.

Przerwanie produkcji w tyskiej fabryce FCA rozpoczęło się 16 marca i miało zakończyć się dzisiaj (17 marca). W tym czasie zakład miał przejść dezynfekcję. Po decyzji władz centralnych koncernu, spowodowanej pandemią COVID-19 (czyli choroby wywołanej przez koronawirusa), wiadomo, że przerwa w produkcji będzie obowiązywała co najmniej do 27 marca 2020 r.

Komisja Zakładowa WZZ Sierpień 80 publikuje na swojej stronie facebookowej komunikat dyrekcji FCA Poland z 17 marca. Czytamy tam, że na mocy podpisanego porozumienia z organizacjami związkowymi funkcjonującymi w FCA Poland SA ustalono, iż w dniach od 16 do 20 marca 2020 r. dyrekcja udzieli pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych, a tym, którzy zaległych urlopów nie mają  dyrekcja zaproponuje możliwość skorzystania z bieżącego urlopu wypoczynkowego lub udzieli innych zwolnień od pracy przewidzianych przepisami prawa. W pozostałych przypadkach – jeżeli pracownik był gotowy do wykonywania pracy – przysługiwać będzie wynagrodzenie za czas postoju.

Natomiast 5 dni (od 23 do 27 marca br.) ustala się dniami urlopu zbiorowego.

Do 27 marca w tyskiej fabryce FCA pracować ma „wyłącznie niezbędny personel, którego obecność związana jest z koniecznością natury technicznej i organizacyjnej”. Personel ten, jak czytamy, „pracować będzie w całkowitym poszanowaniu norm oraz rozporządzeń rządowych, stosując równocześnie wszelkie środki bezpieczeństwa i higieny wdrożone od samego początku wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2”.

W dzisiejszym komunikacie dyrekcja zapewnia, że przez cały okres wstrzymania produkcji „na obszarze całego FCA Poland SA przeprowadzone zostaną specjalne działania odkażające obszary pracy, a w szczególności części wspólne, strefy odpoczynku, szatni oraz toalety”.

ZB

Fiat Chrysler Automobiles wstrzymał produkcję do 27 marca, również w Tychach

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here