Zniszczony krzyż zostanie odbudowany

0
Szczątki rozbitego krzyża zostały przewiezione do magazynu, 18.09.2019 r.; fot. Jarosław JĘDRYSIK

Po naszej interwencji w sprawie zniszczonego 16 września krzyża przy ul. Cielmickiej, otrzymaliśmy dzisiaj (18 września) z Urzędu Miasta Tychy zapewnienie, że ten zabytkowy krzyż zostanie odbudowany, a na razie jego szczątki zostały przez gminę wywiezione.

Późnym wieczorem 16 września cofający TIR zniszczył zabytkowy kamienny krzyż (tzw. Bożą Mękę) przy ul. Cielmickiej. Krzyż stał na gruncie gminy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja.

Istniała obawa, że kamienne szczątki krzyża zostaną rozszabrowane. Aby przeciwdziałać takiemu zagrożeniu teren był pod obserwacją mieszkańców, którzy, jak usłyszeliśmy od jednego z nich, spontanicznie uaktywnili się, jako swoista straż obywatelska.

W sprawie cielmickiego krzyża interweniowaliśmy wczoraj (17 września) w Urzędzie Miasta Tychy. Jeszcze tego samego dnia uzyskaliśmy zapewnienie, że zabezpieczeniem szczątków krucyfiksu pilnie zajmie się MZUiM Tychy.

Dzisiaj (18 września) otrzymaliśmy z tyskiego magistratu kolejną informację.

– Zniszczony krzyż w Cielmicach został wczoraj [17 września] zabezpieczony przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów, a dziś zostanie przewieziony przez Tyski Zakład Usług Komunalnych do magazynu na cmentarzu w Wartogłowcu – zapewnia Ewa Grudniok, rzecznik prasowa UM Tychy. – W dalszej kolejności zostanie wykonana rekonstrukcja i renowacja zabytku pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków (na razie nie jestem w stanie wskazać konkretnej daty).

Dzisiaj przed godz. 13.00 sprawdziliśmy na miejscu jak realizowana jest obietnica miasta. Okazało się, że kamienne szczątki krzyża zostały już wywiezione, pozostał tylko związany z gruntem cokół. Wynajęta ekipa robotników akurat przesuwała z chodnika uszkodzone ogrodzenie krzyża.

ZB

Zniszczono zabytkowy krzyż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here