Koncert w kościele w Miedźnej: Muzyka i Korfanty [FILM, ZDJĘCIA]

0
W postać Wojciecha Korfantego wcielił się aktor Dariusz Niebudek, fot. Renata Botor-Pławecka
Reklama

10 października odbył się trzeci koncert z cyklu „Muzyka w kościołach” gminy Miedźna. Nosił tytuł „Czas dla Śląska w 100-lecie Powstań Śląskich”. Głównym bohaterem był Wojciech Korfanty. Tym razem na miejsce koncertu wybrano drewniany kościół pw. św. Klemensa w Miedźnej.

Zaprezentowano kompozycję prof. Wacława Golonki, stworzoną specjalnie dla upamiętnienia wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Powstała do tekstów Wojciecha Korfantego. Było to dzieło skomponowane dzięki stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Autor muzyki powiedział, że koncert można zatytułować „Fantazja śląska – Korfanty”.

W postać Korfantego wcielił się aktor Dariusz Niebudek. Towarzyszyli mu absolwenci polskich i zagranicznych akademii muzycznych: Jakub Łączak – na flecie, Wojciech Kwiatek – na klarnecie, Wojciech Kaszuba – na trąbce, Paweł Nasuta – na waltorni, Filip Zgorzelski – na puzonie, Karolina Zielińska – na instrumentach perkusyjnych. Kompozytor zagrał na organach.

Nie była to łatwa muzyka. Można jednak było wyłowić w kompozycji motywy znanych śląskich melodii (takie zadanie postawił zresztą przed słuchaczami kompozytor).

Reklama
Kompozytor Wacław Golonka

This slideshow requires JavaScript.

This slideshow requires JavaScript.

This slideshow requires JavaScript.

Publiczność zebrana w kościele w Miedźnej, fot. RB

Ostatni z cyklu koncertów „Muzyka w kościołach” zaplanowano na 24 października, na godz. 17.00. Odbędzie się w kościele św. Urbana w Woli. Będzie nosił tytuł „Laureaci konkursów na scenie”. Na organach zagrają Marcin Kucharczyk i NengYi Chen z Chin. To młodzi artyści, laureaci konkursów organowych. Wykonają utwory organowe pochodzące z różnych epok i stylów.

Przypomnijmy, że odbyły się już koncerty w drewnianych kościołach pw. św. Barbary w Górze oraz pw. św. Jana Chrzciciela w Grzawie.

Organizatorem koncertów jest Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej i UG Miedźna. Atutem tym spotkań jest nie tylko muzyka, ale również to, że odbywają się w pięknych świątyniach. Przy okazji można więc je zwiedzić. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”. Patronat prasowy – „Nowe Info”.

(reb)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here