Najlepsze zdjęcia Tychy Press Photo 2020

0
Zdjęcie z fotoreportażu Edu Dance II, fot. Grzegorz Krzysztofik

Czarno-białe zdjęcia z prób spektaklu EduDance II, podczas którego niepełnosprawne dzieci wraz z aktorami i tancerzami pracują nad spektaklem teatralnym przyniosły autorowi aż dwie nagrody. W sobotę, 7 marca, ogłoszono wyniki i rozdano nagrody w konkursie fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2020.

Jurorami byli fotografowie: Michał Szalast (ZPAF Okręg Śląski), Dominik Gajda (pomysłodawca i współorganizator festiwalu) i Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net). Sekretarzem jury, nie biorącym udziału w ocenie zdjęć, był Marcin Zimnal – współorganizator festiwalu. Pula nagród wynosiła 3000 złotych. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.

W kategorii najlepsza fotografia

Nagroda:
Grzegorz Krzysztofik – zdjęcie z fotoreportażu „Stany”. Fotografia z prób spektaklu EduDance II. Niepełnosprawne dzieci wraz z aktorami i tancerzami pracują nad spektaklem teatralnym. Tychy, marzec-wrzesień 2019.

Najlepsza fotografia – Grzegorz Krzysztofik, zdjęcie z fotoreportażu „Stany”

Wyróżnienia:
Dorota Rewers – „Rzeźba”, fotografia wykonana w Warszawie.

Dorota Rewers – „Rzeźba”

Adam Kluga – zdjęcie z fotoreportażu „Rodzina”. Anchalee porzuciła życie w metropolii i pracę w międzynarodowej firmie, aby wrócić do rodzinnej wsi i opiekować się rodzicami, którzy przygotowują ją do przejęcia rodzinnej plantacji gumy. Surat Thani, Tajlandia, listopad 2019.

Adam Kluga – zdjęcie z fotoreportażu „Rodzina”

W kategorii najlepszy fotoreportaż:

Nagroda:
Grzegorz Krzysztofik – „Stany”. Relacja z prób spektaklu EduDance II. Niepełnosprawne dzieci wraz z aktorami i tancerzami pracują nad spektaklem teatralnym. Tychy, marzec-wrzesień 2019.

Wyróżnienia:
Łukasz Furczyk – „365”. Projekt „365” wykonywany był małym analogowym aparatem, z założeniem jednego zdjęcia dziennie. Autor wybrał 6 ujęć, na których są zarówno jego bliscy jak i nieznane mu osoby. Zdjęcia powstawały dla dokumentowania zwykłego życia i często były pretekstem do zastanowienia się nad jego sensem.

Artur Jastrzębski – „Pokój dziecięcy”. Ściany i sufit pokoju kilkuletniego dziecka z autyzmem, Jasienica.

W kategorii najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach:

Nagroda: Ireneusz Kaźmierczak „Tyszanie: Święto Miasta”. Fotografia wykonana podczas Święta Miasta.

Ireneusz Kaźmierczak – „Tyszanie: Święto Miasta”

Na konkurs fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2020 wpłynęły 353 zdjęcia od 34 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 90 zdjęć, autorstwa aż 28 osób. W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, które mieszkały lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów.

Wystawę pokonkursową na parterze Pasażu Kultury Andromeda w Tychach można oglądać do końca marca, wstęp jest wolny. Jednocześnie w znajdującej się na piętrze pasażu galerii Obok czynna jest wystawa Krzysztofa Gołucha i Michała Szalasta.

Gośćmi festiwalu byli fotografowie: Maciej Moskwa, Michał Szalast, Krzysztof Gołuch, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

Partnerzy: Fujifilm, Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.
Patroni medialni: dwutygodnik i portal Nowe Info, TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Fotopolis, Twoje Tychy , eTychy.org.
Organizator: Teatr Mały w Tychach, Miejska Galeria Sztuki „Obok”. Współorganizatorzy: Dominik Gajda i Marcin Zimnal.
Więcej informacji na www.tychypressphoto.pl

Wyłuskana treść z fotografii. Laureaci Tychy Press Photo 2020

Śmierć fotografii prasowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here